Wybór najwyższej jakości skarpet

Rynek pończoszniczy w Polsce jest bardzo duży. Można tu znaleźć skarpety już od niecałej złotówki, aż po kilkanaście złotych za parę. Występują w różnych kolorach i wzorach, wyprodukowane są z różnych rodzajów przędz, a także posiadają inne właściwości.  Można więc sobie tutaj zadać pytanie, czy jest sens kupować drogie produkty tylko dlatego, że posiadają wyższą jakość? Przecież zdecydowanie korzystniej jest zakupić  kilka tańszych produktów niższej jakości, które wystarczą nam na dłuższy czas. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Reklama

Skarpety a higiena

Podstawowym założeniem każdego rodzaju bielizny, a więc również i skarpet, jest to, iż powinny zapewniać nam odpowiednią higienę. Aby spełnić to założenie każdy producent skarpet powinien wykorzystać w produkcji jak największą ilość włókien bawełny, która z racji swoich właściwości  jest przewiewna oraz doskonale wchłania i odprowadza pot. Jednak nie zawsze tak jest – skarpety niższej jakości zawierają bardzo dużą ilość włókien sztucznych, przez co nasze nogi się bardziej pocą powodując nieprzyjemny zapach, co prowadzi do dużego dyskomfortu. Nierzadko się zdarza, że już po kilku godzinach użytkowania, skarpety nadają się jedynie do prania.

Komfort użytkowania oraz względy estetyczne

Kolejny element jaki jest brany pod uwagę podczas wyboru bielizny to komfort użytkowania. Nieodpowiednia bielizna z pewnością będzie o sobie przypominać przez cały czas użytkowania, a w przypadku skarpet składa się na nią wiele czynników.

Aby skarpety nie powodowały dyskomfortu, bardzo istotnym elementem jest wybór odpowiedniego surowca, który zostanie wykorzystany do produkcji. Wcześniej zostało wspomniane, że powinna to być bawełna, jednakże zwykła najtańsza przędza bawełniana nie poddana żadnej obróbce jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. W związku z tym, aby uzyskać odpowiednią jakość, producenci z reguły wybierają przędzę bawełnianą poddaną procesowi merceryzacji oraz parafinowania. Dzięki temu oprócz walorów estetycznych uzyskujemy delikatne w dotyku skarpety.

Oprócz bawełny, do produkcji skarpet powinien być dodany kolejny surowiec, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie kształtu produktu. Jak dobrze wiemy bawełna ma niestety taką wadę, że w trakcie użytkowania bądź prania rozciąga się, przez co skarpety będą nam się zsuwały z nogi. W związku z tym do produkcji skarpet stosuje się niewielki odsetek procentowy poliamidu, który jest odpowiedzialny za to, iż produkt będzie cały czas utrzymywał swój kształt. Aby dodatkowo zapewnić idealne dopasowanie skarpety do stopy stosuje się niewielką ilość włókien elastycznych jak elastan czy Lycra, których z pewnością nie znajdziecie w tańszych produktach.

Co więcej, oprócz powyższych sposobów na poprawę higieny i komfortu, producenci skarpet wykorzystują do produkcji również przędzę z jonami srebra, która to zapobiega wydzielaniu się potu, a do zszywania palców wykorzystują urządzenia, mające na celu uzyskać płaski i nieuwierający szew. Dodatkowo stosowane są wzmocnienia na palcach i pięcie (najbardziej newralgicznych miejscach skłonnych do przecierania i rozdarcia), które to powodują, że skarpety będą w stanie nam służyć przez bardzo długi okres czasu.

Jak widać różnica między tanimi, a droższymi skarpetami jest dość duża – w tych najtańszych zazwyczaj nie da się w ogóle chodzić.

Stopka autorska: producent skarpet – http://www.skarpety-megi.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz