Co trzeba wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Rośnie liczba osób, które decydują na zamontowanie tego typu zespołu urządzeń, które pozwalają na neutralizację ścieków będących efektem ubocznym funkcjonowania gospodarstwa domowego bądź niewielkiego skupiska tychże gospodarstw.

Reklama

Warunki do spełnienia

przydomowa oczysczalnia ściekowCo do tego, że ścieki wytwarzane w domach muszą być neutralizowane nikt nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Tę kwestię regulują zresztą stosowne przepisy. Zanim ścieki trafią do naturalnego środowiska muszą spełnić kilka istotnych warunków. Wytwarzana w przeciągu doby ich ilość nie może przekroczyć ściśle określonej wartości. Poza tym szkodliwe substancje, które wchodzą w ich skład muszą zostać zredukowane do pewnego poziomu. Koniecznie też w tym miejscu należy zwrócić uwagę na wymogi dotyczące terenu, na którym ma zostać wybudowana przydomowa oczyszczalnia ścieków – nie wszędzie jest to realne. Nie wchodzi to w rachubę na tych obszarach, gdzie istnieje realne zagrożenie powodziami bądź zalewaniem przez wody opadowe. Rzecz jasna nie trzeba chyba dodawać, że odpadają wszelakie miejsca objęte ochroną takie jak np. parki krajobrazowe. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym kontekście miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

O rodzajach oczyszczalni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają w oparciu o tlenowe oraz beztlenowe mechanizmy oczyszczania ścieków. Cały ten proces składa się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszy z nich ma charakter mechaniczny – jest to oczyszczanie beztlenowe. Ma ono miejsce w osadnikach gnilnych. Drugim etapem jest biologiczne oczyszczanie tlenowe. W tym zakresie jest wykorzystywanych znacznie więcej rozwiązań aniżeli na etapie poprzednim. W związku z tym można wyróżnić rozmaite rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków – w zależności od tego jakie ze wspomnianych rozwiązań znajduje zastosowanie w danym zestawie. Są to mianowicie: filtry piaskowe, drenaże rozsączające, zestawy w postaci osadnika wtórnego oraz złóż biologicznych oraz zestawy składające się z osadnika wtórnego oraz niskoobciążonej komorze osadu czynnego. Dodatkowo istnieją jeszcze oczyszczalnie hydrobotaniczne. Wybudowanie danego rodzaju oczyszczalni jest podyktowane wieloma przesłankami. Należy przy tej okazji uwzględnić m. in. rodzaj gleby na działce, poziom wód gruntowych itp. Same oczyszczalnie nie są trudne w obsłudze, chociaż naturalnie wymaga to nabrania pewnej wprawy. Inwestycja tego typu wiąże się co prawda z poniesieniem kosztów, aczkolwiek zwracają się one stosunkowo prędko.

Autor: www.eco-market.pl/oczyszczalnie-sciekow

Stopka autorska: www.eco-market.pl/oczyszczalnie-sciekow – http://www.eco-market.pl/oczyszczalnie-sciekow

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz