Czym różni się kowalstwo zwykłe od artystycznego?

Kowalstwo to bardzo stary zawód, co potwierdzają badania archeologiczne. Kowal to wyraz,  który jest w mowie Polskiej  praktycznie biorąc od zawsze i trudno jest ustalić jego pochodzenie. Właśnie nazwisko „Kowalski”, które jest najbardziej popularne w Polsce odzwierciedla wagę i popularność tego zawodu w dawnej Polsce. Kowale podkuwali konie, wykonywali z żelaza wiele przedmiotów codziennego użytku oraz wykonywali wiele przedmiotów związanych z budownictwem.

Reklama

balustrady kute

Kowal wykorzystywał do swoich prac głównie żelazo, które w Polsce było znane od 750 roku przed naszą erą. Ślady produkcji to jednak piąty wiek przed naszą erą. Obróbka stali w Polsce zaliczała się do największych w Europie. Obecnie jednak kowalstwo to coraz mniejsza grupa zawodowa. W związku z postępem cywilizacji, pracy robotów w fabrykach zawód kowala powoli wymiera. Jednak ze względu na oryginalność produktów ze stali bardzo popularne robi się kowalstwo artystyczne, które zapewnia oryginalność i nie powtarzalność produktów. Ze względu na indywidualne podejście do każdego wyrobu i klienta, wyroby te nie należą do najtańszych.

Kowalstwo artystyczne, to piękne bramy kute, różnorakie ogrodzenia kute, kraty okienne, furtki, schody stalowe oraz piękne poręcze.

Kucie ręczne jest nieodzownym elementem kowalstwa artystycznego. Piękne wyroby jakie można w ten sposób wykonać są nie powtarzalne i bardzo cenione na świecie. Wyroby z Polski można zobaczyć praktycznie biorąc na każdym kontynencie. Kucie ręczne dzieli się na różne metody, wedle używanego surowca. Będzie to kucie swobodne, półswobodne, kucie matrycowe oraz precyzyjne. Wyroby ze stali cieszą się dużą trwałością.

Kowalstwo artystyczne to obecnie jedyna dziedzina tego zawodu, która podtrzymuje tradycje Polskie. W kraju działa tylko około tysiąca firm zajmujących się szeroko zrozumianą metaloplastyką. Istnieje także Stowarzyszenie Polskich Kowali Artystycznych, na którym spotykają się kowale z całego kraju i wymieniają spostrzeżeniami.

Stopka autorska: kowalstwo artystyczne – http://www.pierrot.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz