Dysonans poznawczy a siła plotki

Eliott Aronson, jeden z czołowych badaczy tzw. psychologii społeczenej w swojej książce „Człowiek istota społeczna” przedstawia ciekawe eksperymenty i badania typowych zachowa ludzkich. Jednym z nich było redukowanie dysonansu poznawczego pod wpływem plotki.

Reklama

Tłum a plotkiW jednym z przytoczonych badań, naukowiec przybliża nam sytuację w mieście Kent (USA), gdzie doszło do zabicia czterech osób przez Gwardię Narodową.  Co ciekawe, wśród mieszkańców miasteczko szybko pojawiły się plotki o tym, że zastrzeleni mieli kiłę i wszy. Wszystko po to aby zredukować dysonans poznawczy. Innym dobitnym przykładem przedstawionym w książce jest problem palenia papierosów. Częste wśród palaczy jest usprawiedliwianie palenia papierosów historyjką o kimś znajomym, który palił całe życie i dożył sędziwego wieku. Plotka o zdrowym, palącym człowieku redukuje napięcie palacza, który mimo wszystko zadaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji palenia.

Kontrowersyjnym przykładem redukowania dysonansu, było tłumaczenie się strażników obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Cała nazistowska propaganda tłumaczyła zabijanie niewinnych Żydów, w tym dzieci faktem, że nie są ludźmi. Plotka, którą podchwyciło wielu mniej zdolnych intelektualnie Niemców, pomogła bez skrupułów mordować niewinnych. W końcu lepiej zabrać życie nie człowiekowi, który w końcu nie ma nawet duszy. Redukowanie napięcia poprzez odbieranie człowieczeństwa pewnym grupom społecznym trwa do dziś i jest świetną pożywką dla ruchów faszystowskich w wielu krajach. W końcu znane jest nam stwierdzenie „żółtka”, które stworzyli amerykanie podczas wojny na Pacyfiku. Żółtka, podłego i nikczemnego, o ptasim rozumie łatwiej zabić niż porządnego Amerykanina.

Stopka autorska: plotki – http://podepnij.pl/swieza-plota

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz