Hyundai ix45: stylowy Koreańczyk

Nowa wersja terenowego Hyundaia to kolejny przykład na to, że koreańskie auta nabierają charakteru. Pytanie, czy poza stylistyką Hyundai ix45 ma jeszcze coś?

Reklama


W gruncie rzeczy kupujący samochody kierują się przede wszystkim ich wyglądem. Liczy się fajna stylistyka, dynamiczna linia nadwozia, proporcje. A reszta? Reszta jest kwestią marketingu i postrzegania marki. Nowy Hyundai ix45 to jeden z modeli, który próbuje wykorzystać tę zasadę.

Dynamiczny Hyuidani ix45

Po pierwsze: wygląd

Nowy Hyundai ix45 to przede wszystkim zupełnie inny wygląd. Poprzednia terenówka tej firmy – Santa Fe – nie grzeszyła urodą. Teraz jest inaczej. Drapieżny, dynamiczny i nowoczesny samochód przyciąga wzrok i zapowiada masę wrażeń.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na duży grill z przodu, a także ostre krawędzie błotników. Razem z wcięciami na drzwiach przydają modelowi ix45 drapieżności, tak modnej w ostatnich sezonach. Wydaje się, że na dobre w przeszłość odeszły krągłości, które sprawiały, że koreańskie samochody były zupełnie bez wyrazu.

Po drugie: rozmiary

Nowy Hyundai ix45 nie będzie o wiele większy od poprzednika. Ma mieć 4,69 m długości i 1,88 m wysokości. Co ważne, auto będzie miało rozstaw osi 2,7 m, co powinno zapewnić wystarczającą przestrzeń wewnątrz. Jak podaje niemiecki Auto Motor und Sport pasażerowie z tyłu mają mieć aż o 45 mm więcej przestrzeni na nogi niż w modelu Santa Fe.

Wnętrze Hyundaia ix45

Także bagażnik będzie nieznacznie większy. Nieznacznie, bo w poprzedniej wersji był i tak wystarczający. Miał 528 litrów objętości. Teraz Hyundai ix45 zaoferuje aż 534 litry objętości. W sam raz na spakowanie rodzinnej wyprawy w góry.

Po trzecie: silniki

Wyprawa może być tym bardziej udana, że nowy Hyundai ix45 oferowany będzie z dość urozmaiconymi silnikami. Do wyboru będą więc dwie jednostki napędowe diesla i jeden benzynowiec.

Na początek ten ostatni. Ma 2,4 litra pojemności i moc 193 KM. Dużo? Być może, ale też tyle trzeba, żeby swobodnie rozpędzić tak duże auto jak nowy Hyundai ix45.

Drapieżny Hyundai ix45

Jeżeli chodzi o diesle, to pierwszy ma objętość 2 litrów. Moc – 150 KM. Silnik ma spełniać normę ekologiczną euro 6.  Większy z silników napędzanych olejem napędowym (2,2 litra) ma mieć moc 200 KM.

W każdym przypadku Hyundai ix45 będzie oferowany z automatyczną lub sześciobiegową manualną skrzynią biegów.

Po czwarte: organizacja

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Hyundai ix45 trafi do sprzedaży w Polsce. W Niemczech ma pojawić się w ofercie jeszcze w 2012 roku. Będzie to kolejny z modeli światowych (chociaż na niektórych rynkach ma mieć nazwę Santa Fe) wprowadzanych do oferty Hyundaia.

Nie wiadomo też, jaka będzie cena ix45. Wiadomo, że dotychczasowy model Santa Fe kosztuje w podstawowej wersji 120 tys. zł. Trudno się spodziewać, że następca będzie tańszy.

Po piąte: przeszłość

Hyundai Santa Fe był pierwszą terenówką tej marki. Produkowany od 2001 roku zdobył sobie popularność przede wszystkim jako auto tanie. Nie zachwycał ani stylistyką, ani wyposażeniem ani przydatnością do jazdy terenowej. Późniejsze wersje były nieco lepsze, ale żadna nie była na tyle przebojowa, żeby zachwycić nabywców w Europie.

Hyundai Santa Fe

Konkurenci:

Jednym z samochodów, z którym może powalczyć nowy Hyundai ix45 jest Peugeot 4007 (cena w Polsce: 122 tys. zł). To duże auto o ciekawej stylistyce. Innym wozem jest Opel Antara dostępny od 100 tys. zł. Tyle samo zapłacą chętni na Toyotę RAV4. Nie należy zapominać o siostrzanej marce – Kii. Jej model Sorento można kupić za około 112 tys. zł.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz