Innowacyjna i aktywna dieta prozdrowotna

Dwie rzeczy są bezcenne dla tych, którzy chcą cieszyć się zdrowym życiem: to ruch oraz odpowiednia dieta. Aktywność fizyczna możne zdziałać cuda. Dzięki niej organizm jest w stanie dłużej zachować swą sprawność, a nasze ciało – atrakcyjny wygląd. Jednak prawdziwą sztuką jest umiejętne połączenie aktywności fizycznej z odpowiednim sposobem odżywiania się. Ruch i dieta w duecie to cudowna mieszanka, która pozwala cieszyć się zdrowiem i sprawnością. 

Reklama

To, co jemy w istotny sposób wpływa na nasze zdrowie. Zdrowa dieta to podstawa. Dzięki niej nasz organizm otrzymuje odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników i witamin, dzięki czemu jest w stanie odpowiednio funkcjonować.

Dobra dieta pozwala zachować odpowiednie proporcje między białkami, węglowodanami i  tłuszczami, które wraz z pożywieniem trafiają do naszych organizmów. Oprócz nich dieta musi uwzględniać takie elementy, jak błonnik, mikroelementy oraz witaminy. Te składniki, dobrze połączone, zapewniają dobrą formę każdemu z nas. Ci, którzy prowadzą aktywny styl życia i zajmują się systematycznie uprawianiem dowolnej dyscypliny sportu, mogą tak skomponować swą dietę,  jak najlepiej wykorzystać znajdujące się w żywności składniki do swych planów sportowych. Aby każda osoba aktywna fizycznie mogła skomponować dla siebie odpowiednie menu, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat poszczególnych składników odżywczych. Jak wiadomo odpowiednia dieta może pomóc biegaczom w osiąganiu lepszych wyników, kulturystom w rozwijaniu masy mięśniowej…

Przykładów jest tyle, ile znanych dyscyplin sportowych

Każda z nich wymaga odpowiedniego odżywiania. Jak zatem wykorzystać wiedzę o właściwości poszczególnych składników odżywczych w diecie dla osób aktywnych?
Podstawą każdej diety są białka i węglowodany. To właśnie one dostarczają tak cennej dla nas energii. Dodatkowo białka sprawiają, że organizm może się regenerować.

To właśnie białko jest podstawowym składnikiem budującym nasz organizm. Zarówno to pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, jest bardzo ważne dla naszego zdrowia oraz dla sprawności fizycznej. Nadmiar takiego białka może zostać zamieniony albo w energię (niezbędną dla osób aktywnych fizycznie), albo w tkankę tłuszczową, co zagraża szczególnie tym, którzy ruchu mają zbyt mało. Białka są ważne tam, gdzie niezbędne są dobrze rozwinięte mięśnie.

Źródłem energii są też węglowodany. Węglowodany to przede wszystkim energia dla ciała, ale i dla umysłu. Węglowodany można znaleźć w wielu owocach i warzywach, dla wielu jednak ich głównym źródłem stają się słodycze. Dobrze dobrane produkty to zdrowe i dostarczone w odpowiednich proporcjach węglowodany. Z nimi jednak (podobnie zresztą jak z białkiem) należy postępować dość ostrożnie. Nadmiar węglowodanów, który nie zostanie spalony dzięki aktywności fizycznej, bardzo szybko może się przekształcić w fałdkę tłuszczyku.

Każda dieta musi uwzględniać wzbudzające tak wiele emocji tłuszcze. Tłuszcze, kojarzone przez wielu z nadwagą i otyłością, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno te roślinne, jak i te zwierzęce, odgrywają istotną rolę. Część tłuszczy zmienia się w energię, część – zostaje wykorzystana do budowy poszczególnych narządów oraz komórek. Dodatkową zaletą tłuszczy jest to, że ułatwiają one wchłanianie niektórych witamin. Nadmierna ilość tłuszczu w diecie to już inny problem, niestety, dość poważny. To nie tylko problemy z wagą, ale i z sercem oraz układem krążenia. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar tłuszczów zwierzęcych nazywanych też tłuszczami nasyconymi.

Każda dieta, w tym również dieta osób aktywnych, powinna zawierać te produkty, które są źródłem błonnika. Błonnik ma rewelacyjne właściwości, związane przede wszystkim z usuwaniem z organizmu szkodliwych toksyn. Jest też sposobem na zaparcia, dzięki czemu można poczuć się lekko i zyskać więcej energii do działania.

Oprócz wymienionych już składników znajdujących się w pożywieniu, bardzo ważne dla zdrowia (szczególnie dla zdrowia osób aktywnych fizycznie) są pierwiastki śladowe oraz witaminy. Mocne kości, mocne tkanki, zdrowe włosy i piękna skóra, a przede wszystkim dobre samopoczucie, to właśnie ich zasługa.

Nabiał, owoce i warzywa, czerwone mięso oraz ryba!

Aby cieszyć się sprawnością i dobra formą, mieć odpowiednią porcję składników odżywczych do działania, nie wystarczy zadbać o to, by wymienione już składniki odżywcze pojawiały się w diecie, ale i o to, by pojawiały się w odpowiednich proporcjach.  Zrównoważona dieta jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych takich jak np. toczeń. Dzięki niej w odpowiednich ilościach nasz organizm zasilają tak ważne składniki odżywcze, które pozwalają „usprawnić” pracę naszego ciała: kości, mięśni oraz narządów wewnętrznych. Dzięki ich sprawnej pracy można swobodnie korzystać ze wszelkich dobrodziejstw sportu i różnych rodzajów aktywności fizycznej.

Zrównoważona dieta połączona z codzienną porcją ruchu to recepta na zdrowie i świetne samopoczucie. Warto zatem zadbać i o to, co pojawia się na talerzu i o odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej. Jest ona szczególnie ważna dla funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz prawidłowego rozwoju kości. Musi być przede wszystkim dobrana do naszych możliwości oraz systematyczna. Należy pamiętać, że nieużywane mięśnie i stawy wiotczeją, gorzej funkcjonują, mogą być też przyczyną poważnych problemów z narządami ruchu. Tylko systematyczne ćwiczenia są w stanie zapewnić im odpowiednią siłę i sprawność.

Stopka autorska: toczeń – http://portal.abczdrowie.pl/toczen

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Zacznijmy zwracać uwagę na to co znajduje się w naszym codziennym jadłospisie. Jeśli połączymy zdrowe odżywianie z aktywnością fizyczną to napewno nie tylko poprawimy samopoczucie,wzmocnimy cały swój organizm, ale zrzucimy zbędne kilogramy. Wszystkie cenne rady na temat zdrowego stylu życia znajdziemy w diecie strukturalnej Dr Bardadyna.Mnie ta dieta całkowicie odmieniła.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz