Co to jest inteligentny budynek?

Najogólniej rzecz ujmując, jest to obiekt zaplanowany w zgodzie z najnowocześniejszymi normami i z zastosowaniem nowoczesnych technologii.  Kryteria, które są fundamentalne przy tego typu budynkach to: Komfort, Bezpieczeństwo i Ekologia.

Reklama

inteligentny budynek

Inteligentny Budynek

Obecnie niemal każdy nowy biurowiec budowany jest bazując na idei automatyki budynkowej. Biurowiec był też pierwszym rodzajem obiektów, gdzie zaczęto implementować te instalacje. Jak pokazują badania na efektywność pracy zatrudnionego znaczny wpływ mają warunki panujące w pomieszczeniu – jasność, hałas, temperatura, aranżacja przestrzeni i wilgotność powietrza. Tylko instalacja automatyki jest w stanie w kompleksowy sposób zarządzać tymi czynnikami i w prosty sposób panować nad nimi – dostosowywać je w zależności od preferencji pracownika. Ponadto praca w biurze na dzień dzisiejszy wymaga szybkich zmian organizacyjnych i przestrzennych. Tylko pomieszczenia inteligentne podołają temu zadaniu. Dzięki nim w łatwy i bezkolizyjny sposób możliwe jest pogodzenie przestrzeni biurowej do dowolnego zadania.

Innym obiektem uzbrajanym w tego typu rozwiązania jest hotel, który tak jak i inne budynki, w których przebywa na krótka chwilę sporo osób jest obiektem obarczony wysokimi kosztami eksploatacji. Aby temu zapobiec instalowane są detektory obecności, które nie pozwalają na niepotrzebne zużycie energii elektrycznej. Pokoje są grupowane na strefy cieplne, co skutkuje tym, że grzane lub chłodzone są tylko te, które są w odpowiednim czasie wykorzystywane. System ogrzewania łatwo można zharmonizować z systemem rezerwacji pokoi lub scenariuszem zajęć dzięki czemu sale będą automatycznie przygotowane do przyjęcia gości. Innym składnikiem wartym podkreślenia w hotelach są systemy audio-video. Dzięki rozwiązaniom typu multi-room wykorzystując tylko jeden odtwarzacz możemy nadać dźwięk i obraz do dowolnego pokoju. Możliwe jest również zastosowanie wielu różnego rodzaju odtwarzaczy, w tym wypadku w każdym pomieszczeniu możliwy będzie wybór jednego ze źródeł sygnału. Co więcej możliwe jest zastosowanie instalacji inteligentnego budynku jako wideofonu z recepcją, interkomu między pokojami czy monitoringu.

W zamożniejszych krajach oprócz biur i hoteli powstają też inteligentne domy, inteligentne szkoły, a nawet inteligentne urzędy jednak na polskim rynku jeszcze jakiś czas będziemy musieli na to poczekać.

Stopka autorska: inteligentne domy – http://www.intbud.pl