Dom energooszczędny krok po kroku

Od kiedy ceny energii rosną na całym świecie w bardzo szybkim tempie, inwestorzy coraz częściej zwracają się w stronę budownictwa energooszczędnego. Co prawda, na początku inwestycji jest ono dużo droższe od tradycyjnego budownictwa, ale przynosi ono korzyści w czasie późniejszej eksploatacji domu. Energooszczędne domy powstają i w Polsce, choć trend ten nie jest jeszcze tak rozwinięty w naszym kraju, jak w Zachodniej Europie czy też w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Dom oszczędny i tani w utrzymaniu

dom energooszczędny

Generalnie można powiedzieć, że domy energooszczędne pozwalają na wypracowanie dużych oszczędności w ich eksploatacji, w stosunku do domów tradycyjnych. Są one bowiem względnie tanie w utrzymaniu, stąd też całkowicie uzasadnione ekonomicznie jest poniesienie wyższych kosztów budowy na początku realizacji inwestycji budowlanej. Dodatkowo, domy energooszczędne mają jeszcze jedną, ważną zaletę. Otóż, są one przyjazne dla środowiska naturalnego.

Przygotowanie do budowania

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem w drodze do wybudowania domu energooszczędnego, jest szczegółowe wyznaczenie wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło, który wskazuje, jaką ilość energii potrzebne jest dla ogrzania domu przez 12 miesięcy. Już na etapie projektowania budynku można obliczyć wskaźnik zapotrzebowania energetycznego dla naszego przyszłego domu, choć najlepiej w tym celu posiłkować się wiedzą specjalistów. Jeśli wskaźnik nie jest na wystarczająco niskim poziomie, można dokonać poprawek w projekcie budowlanym, a dopiero po skorygowaniu wszelkich parametrów energooszczędności budynku, przystąpić do jego budowy. W większości przypadków, dla domów jednorodzinnych ocieplanych standardowo, wskaźnik zapotrzebowania na energię niezbędną dla ogrzania pomieszczeń w ciągu roku, wynosi 120 kWh. W domach energooszczędnych powinien być on zredukowany co najmniej o połowę.

Konstrukcja domu energooszczędnego

Kluczem do sukcesu przy oszczędzaniu energii przez domy jednorodzinne jest wykonanie dobrej izolacji termicznej, zarówno ścian zewnętrznych, jak i dachu oraz ścian wewnątrz pomieszczeń. Właściwe ocieplenie budynku pozwala na stworzenie prawdziwie energooszczędnego domu. Aby ocieplenie zostało skonstruowane w sposób odpowiedni, muszą być do niego wykorzystane określone, dobrej jakości materiały izolujące oraz uszczelniające. W domu energooszczędnym należy zadbać o to, aby straty ciepła były możliwie jak najmniejsze. W tym celu likwiduje się, albo skutecznie uszczelnia wszelkie mostki termiczne.

Ważne w trakcie budowy domu energooszczędnego jest zapewnienie mu skutecznej wentylacji. Najlepiej unikać wykorzystania wentylacji grawitacyjnej, przy której straty ciepła mogą być znaczne. Nie można całkowicie zrezygnować z wentylacji domu energooszczędnego, ale nowoczesne systemy wentylacje zmniejszają zapotrzebowanie na energię.

Nie bez znaczenia dla obniżenia wskaźnika zapotrzebowania energetycznego domu jednorodzinnego ma odpowiednia jego architektura. Dlatego też już podczas wybierania projektu budynku należy zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja obiektu minimalizowała zapotrzebowania na energię. Dom powinien być w odpowiedni sposób usytuowany na działce, a także poszczególne jego pomieszczenia powinny być położone w odpowiednim miejscu, wykorzystującym światło naturalne. Projektując dom, albo wybierając projekt gotowy z dostępnego katalogu architektonicznego trzeba zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie okien. Poza wszystkim, okna powinny być wykonane z odpowiednich, wysokogatunkowych materiałów. Pamiętajmy, że okna należą do mostków termicznych, przez które ucieka największa ilość ciepła. Jednocześnie, to właśnie dzięki oknom do poszczególnych pomieszczeń domowych przedostaje się największa ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Rozlokowanie w optymalny sposób okien na elewacji budynku energooszczędnego, zwłaszcza po jego południowej stronie, pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej na ogrzewanie. Co więcej, okna powinny posiadać odpowiednie parametry izolacyjne, właściwe dla domu energooszczędnego. Wykorzystanie naturalnego ciepła pochodzącego z promieni słonecznych możliwe jest nie tylko przez okna. Ściany budynku również mogą pełnić funkcję grzejników i akumulować ciepło z otoczenia. Ekonomiczne ogrzewanie domu nie tylko zapewni nam ciepło w poszczególnych pomieszczeniach, ale też zredukuje ilość energii potrzebnej do ogrzania pokoi, w których przebywamy raczej rzadko.

Zasady budowania domu energooszczędnego

Wśród podstawowych wytycznych, jakie warto zachować podczas budowania domu energooszczędnego, warto wymienić:

  • Wykorzystanie kolektorów słonecznych,

  • Zamontowanie energooszczędnych okien, posiadających dodatkowe zabezpieczenia termoizolacyjne,

  • Zamontowanie okien przede wszystkim od strony południowej,

  • Zastosowanie grubej izolacji termicznej,

  • Zagwarantowanie właściwej wentylacji budynku, zdolnej do odzyskiwania ciepła,

  • Budowanie domu niedużego, mającego konstrukcję zwartej bryły,

  • Zastosowanie dachu jedno lub dwuspadowego.

Stopka autorska: budowy domu energooszczędnego – http://www.budowa-info.pl/domy-energooszczedne-f10/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz