Polski absolwent po studiach nisko się ceni

Polscy studenci w większości przypadków okazują się być patriotami, dla których nie liczą się wyższe wynagrodzenia, które mogą uzyskać poza granicami swego kraju. Nie chcą emigrować za chlebem. Młodzi ludzie tuż po studiach deklarują, że wolą pracować za niższe stawki w kraju, niż wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, z dala od ich rodzin i przyjaciół.

Reklama

absolwent

Taki wniosek nasuwa się po przeczytaniu raportu niemieckiego trendence Institut. Ankieta przeprowadzona przez instytut wśród 200 tys. studentów kierunków ekonomicznych i technicznych, pochodzących z aż 22 krajów Europy wykazała, że nie wszyscy młodzi ludzie są gotowi do zamieszkania w innym kraju jedynie dla lepiej płatnej pracy. Przyszli pracownicy branży finansowej w Polsce powiedzieli, że ich minimalny zarobek powinien po studiach wynieść jedyne 3,5 tys. zł miesięcznie. To o wiele mniej niż na przykład w Szwajcarii. Studenci tego kraju na tych samych kierunkach studiów wyższych oczekują zarobków na poziomie 49 tys. euro rocznie, czyli ponad 18 tys. zł miesięcznie. Nawet biorąc pod uwagę inną wysokość zarobków w Polsce i w Szwajcarii, widać, że polscy studenci jednak cenią się znacznie niżej niż ich koledzy po fachu w innych krajach europejskich. Dla przykładu zwróćmy uwagę na oczekiwania zarobkowe absolwentów studiów wyższych w Danii. Chcą oni zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, czyli aż 53 tys. euro rocznie.

Można powiedzieć, że młodzi polscy absolwenci, którzy zdobyli szeroką wiedzę na studiach wyższych, nie wiedzą, jak są cenni dla europejskiego rynku pracy. Co prawda, polscy pracodawcy nie są skłonni im wypłacać takich stawek wynagrodzenia, jak na przykład w Niemczech, czy Dani, ale to nie oznacza, że powinni mieć oni nieco wyższe wymagania płacowe i do nich dążyć. Wydaje się, że polski absolwent nisko się ceni, zwłaszcza na tle innych europejskich krajów. Duńczycy, Francuzi czy Szwedzi wiedzą, jak cenne jest wykształcenie i za dyplomem studiów wyższych wybranego kierunku powinny iść realne korzyści finansowe z pracy zawodowej.

Polscy studenci nie wiedzą chyba, jakie możliwości, zwłaszcza w sferze bytowej i finansowej, daje im praca za granicą. Tylko 30% młodych ludzi po studiach w Polsce jest gotowa do wyjazdu za granicą do pracy. Niektórzy rozważają możliwość wyjazdu, ale jeśli dostaną pracę w Polsce, nawet gorzej płatną niż za granicą, to zostaną. Nie chcą emigrować, ale pozostać blisko rodziny i tego, co znajome. Zagranica kojarzy im się z obcością.

Stopka autorska: studentów – http://www.pap.edu.pl