Jak szukać mieszkania na wynajem

Przed podjęciem poszukiwań mieszkania na wynajem, trzeba dobrze się zastanowić. Nad tym, gdzie lokal ma się znaleźć, ile ma mieć pokoi i czy da się ominąć kaucję.

Nie każdego stać na kupno własnego mieszkania i nie każdy musi je mieć. Dla wielu rozsądną opcją jest wynajem. Także na tak zderegulowanym i dzikim rynku, jak polski. Trzeba tylko wiedzieć, jak szukać mieszkania na wynajem.

Po pierwsze: określić lokalizację

Każde miasto ma dzielnice lepsze i gorsze. Dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu poszukiwania mieszkania na wynajem należy koniecznie przeanalizować, gdzie powinno się znajdować.

Jak szukać mieszkania na wynajem? (źródło: sxc.hu)

Różnice w cenie wynajmu między poszczególnymi dzielnicami mogą być dość wysokie. W Krakowie za dwupokojowe mieszkanie w Nowej Hucie trzeba zapłacić od 800 do około tysiąca złotych. W Śródmieściu średnie ceny są o około 250-300 zł wyższe.

Pytanie, czy cena ma być jedynym kryterium wyboru. Oczywiście – nie. Warto także zastanowić się nad czasem dojazdu do pracy (i tym, jakie autobusy/tramwaje kursują w okolicy). Może się okazać, że koszty przejazdów będą na tyle duże, że bardziej będzie opłacało się wynająć mieszkanie bliżej, choć drożej.

Nie warto jednak kierować się stereotypami. Chociaż krakowska Nowa Huta cieszy się opinią dzielnicy niebezpiecznej, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Przestępczość jest znacznie wyższa na drogim i prestiżowym Starym Mieście.

Po drugie: zdecydować o wielkości

Dobrze jest też zastanowić się nad tym, jak duże mają być poszukiwane mieszkania na wynajem. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Jak zawsze, dobrze zacząć od analizy własnych potrzeb. W ile osób będziemy mieszkać? Czy potrzebujemy jedną czy dwóch sypialni? Jeśli pracujemy w domu, to czy przyda się nam osobny pokój?

Mieszkanie na wynajem – często w bloku (źródło: sxc.hu)

Warto przy tym rozważyć, czy nie wybrać oferty nieco droższej, ale wygodniejszej. I odwrotnie – mniej komfortowej, ale bardziej dostępnej. Spójrzmy jeszcze raz na Kraków. Mieszkania jednopokojowe oferowane są tam w cenie – średnio – 1 100 zł miesięcznie. Lokale dwupokojowe kosztują przeciętnie 1,5 tys. zł. A trzypokojowe – ponad 2 tys. zł.

Po trzecie: przez agencję czy nie

Rynek nieruchomości na wynajem jest u nas dość głęboko spenetrowany przez agencje. Co nie znaczy, że nie ma mieszkań, które oferowane byłyby bezpośrednio przez właściciela. Są, trzeba tylko dobrze poszukać. Pytanie, czy zawsze się to opłaca.

Za obsługę agencji trzeba zapłacić (źródło: sxc.hu)

Owszem, agencja weźmie prowizję. Jednocześnie jednak przygotuje umowę, dzięki której będziemy mieli znacznie większą pewność najmu. Właściciele wynajmujący samodzielnie, zwłaszcza w miastach takich, jak Kraków, bardzo często w ogóle nie chcą spisywać umowy. Tymczasem jest to jedyna gwarancja jako takiej stabilności najmu.

Po czwarte: kaucje i zaliczki

Coraz częściej nie da się tego uniknąć. Właściciele żądają kaucji zwrotnej, oczekują także wpłaty zaliczki. Dla kogoś, kto chce znaleźć dobre mieszkanie na wynajem, takie diktum może być szczególnie bolesne. Na wstępie będzie musiał zapłacić za: czynsz, agencję i kaucję. W sumie, w przypadku mieszkania dwupokojowego w Krakowie – nawet 4,5 tys. zł.

Czy da się tego uniknąć? Raczej nie. Dla właścicieli kaucja jest najczęściej zabezpieczeniem – przed najemcami, którzy nie płacą, przed ewentualnymi zniszczeniami czy zaległymi rachunkami w elektrowni. A ponieważ na rynku takim, jak krakowski, to właściciel dyktuje warunki, trudno jest tę  opłatę pominąć.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz