Jakie właściwości zwykłego i próżniowego kolektora rurowego decydują o korzystnym zastosowaniu? Jakie są pułapki dodatkowego ogrzewania za pomocą kolektorów słonecznych?
Kolektor powinien być zwykły czy próżniowy?
Aby podjąć właściwą decyzję, konieczne jest poznanie ich właściwości.
1. Wydajność
W przedziale temperatury CWU kolektory próżniowe mają roczną nieco wyższą sprawność. Dlaczego? Ze względu na kształt cylindryczny lamp próżniowych światło słoneczne dociera do powierzchni szkła pionowo prawie przez cały dzień, więc ciepło jest dobre od rana do późnego popołudnia. Prosty kolektor osiąga szczyt wydajności, gdy słońce jest ustawione wysoko, więc zazwyczaj w lecie około południa. Z drugiej strony, próżnia blokuje utratę ciepła z wnętrza rury, w ten sposób temperatura wiatru i zimna ma mniejszy wpływ na kolektor próżniowy, nie wspominając już o tym, że wykorzystuje również filtrowane światło o większej wydajności. Podsumowując, kolektory płaskie są lepsze do użytku letniego, a kolektory próżniowe są optymalne na zimę.
2. Instalacja i orientacja
Instalacja kolektorów próżniowych jest łatwiejsza, ale prawdą jest również, że rury są bardziej podatne na uszkodzenia i mają krótszą żywotność niż zwykłe kolektory. Wynika to głównie z faktu, że szansa na ucieczkę próżni jest całkiem realna. Jednak kolektory próżniowe mają tę dobrą jakość, że rury mogą być obracane, więc niepożądana orientacja może być lekko korygowana. W przypadku przegubowej powierzchni dachowej rozwiązaniem może być zwykły kolektor, ponieważ są one dostępne również w mniejszych rozmiarach.
3. Koszt
Po wymienionych powyżej zaletach i wadach nadszedł czas na najważniejszy czynnik: kolektory próżniowe kosztują ponad dwa razy tyle, co zwykłe kolektory o tej samej wydajności.
Najczęściej stosowanym obszarem zastosowania kolektorów typu „sollar” jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Konieczność korzystania z wody użytkowej wynosi około 50 litrów dziennie, co wymaga wydajności 900 kWh rocznie. Wartość ta pokrywa rocznie około 60% potrzeb, a nie więcej, ponieważ w lecie występuje znaczna nadprodukcja niezbędnej ilość, podczas gdy w grudniu i styczniu tylko około 20% potrzebnej ilości ciepła zostanie wyprodukowane.
Skorzystaj z kalkulatora słonecznego
Oblicz rozmiar kolektorów, których potrzebujesz, wykorzystując do tego kalkulator kolektora słonecznego! W optymalnej sytuacji kolektory są montowane pod kątem 45 °, zorientowanym na południe. Oczywiście sytuacja i właściwości budynku nie zawsze pozwalają na to. Kalkulator pokazuje również wpływ kąta i orientacji na wydajność.
Przed zakupem kolektorów słonecznych warto zajrzeć na stronę ESTIF (European Solar Thermal Industry Federation), gdzie możemy sprawdzić, czy wybrany model posiada klasyfikację Solar Keymark. Marka – która może być dobrowolnie zamawiana z dowolnym produktem systemów wytwarzania ciepła za pomocą kolektorów słonecznych – wskazuje, że oznaczony produkt spełnia wymagania odnośnych norm europejskich. Jest to klasyfikacja zatwierdzona w szerokim zakresie i ma wysoki standard, ponieważ w tym przypadku to nie producent dostarcza dane, ale instytut zajmujący się klasyfikacją prowadzi dochodzenie w sprawie tych szczegółów, które wydają się dla nich ważne.
Szukasz kolektorów słonecznych? Sprawdź – https://stgpoznan.pl/kolektory-sloneczne-solary/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!