Kołobrzeg – co warto zobaczyć?

Krajobraz rejonu pomiędzy Koszalinem a Trzebiatowem wygląda tak, jakby go ktoś poukładał w równoległe pasy – otwarte morze, dalej niskie wybrzeże porośnięte lasami (z małymi wyjątkami), a dalej równiny. Obszar ten urzeka małymi, zabytkowymi miasteczkami, wiejskimi kościółkami i pałacykami, a także niewielkimi wioskami rybackimi.

Reklama

Kołobrzeg latarniaNajwiększą atrakcję stanowi oczywiście morze, piaszczyste plaże, przy których można spróbować pysznej, świeżo złowionej ryby przygotowanej na grillu. Jest to także region przyjazny dla turystyki rowerowej – płaski teren nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani bardzo dobrej kondycji. Coraz większa oferta związana z turystyką konną czyni rejon ten jeszcze bardziej atrakcyjny. Największym ośrodkiem na tym terenie jest Kołobrzeg – znane uzdrowisko i kurort nadmorski, do którego licznie i chętnie zjeżdżają rokrocznie turyści.

Najlepszym czasem na wypoczynek jest okres od czerwca do września, przy czym miejski charakter kurortu pozwala także dobrze bawić się poza sezonem letnim. Nie dziwi więc fakt, iż noclegi w Kołobrzegu cieszą się dużym powodzeniem przez okrągły rok.

Miasto swą sławę zawdzięcza soli pozyskiwanej ze źródeł solankowych. Osada warzelników istniała na Wyspie Solnej już w VII wieku, a dzięki handlowi solą, miasto rozwijało się i bogaciło. W XIX wieku Kołobrzeg stał się uzdrowiskiem właśnie dzięki solankom. Rozpoczął się kolejny intensywny rozwój miasta.

W historii miasta było kilka polskich epizodów: w 1000 roku Chrobry założył tu biskupstwo, które przetrwało zaledwie kilkanaście lat, Bolesław Krzywousty dwukrotnie próbował zdobyć miasto, a w czasie wojen napoleońskich twierdzę Kołobrzeg oblegały wojska Dąbrowskiego.

Na pierwszy rzut oka Kołobrzeg nie wygląda na ośrodek wypoczynkowy z tradycjami. Jest to efektem ostatniej wojny, kiedy to przez miasto przetoczył się front, niszcząc wiele z bezcennych budowli. Nie znaczy to jednak, że jest on pozbawiony urokliwych miejsc i zabytków.
Kołobrzeg może pochwalić się przepiękną dzielnicą uzdrowiskową. Rozpościera się ona nad morzem, przy ujściu Parsęty i położonego tutaj niewielkiego portu, w którym cumują wojskowe okręty i wycieczkowe „galeony”. W pobliżu portu wznosi się latarnia morska o wysokości 26m, którą wybudowano po wojnie w miejscu starej latarni. Obecnie w latarni mieści się niewielka ekspozycja dotycząca historii latarń morskich.
Będąc w Kołobrzegu warto odwiedzić Bazylikę NMP, zbudowaną na przełomie XIV i XV wieku. Wewnątrz świątyni można podziwiać chrzcielnicę z 1355 roku, najstarsze w Polsce gotyckie stalle, cenne późnogotyckie tryptyki czy ogromny żyrandol z XVI wieku. Naprzeciwko bazyliki znajduje się neogotycki ratusz pochodzący z I połowy XIX wieku, w którym jedno ze skrzydeł zajmuje Galeria Sztuki Współczesnej. Miłośnicy militariów powinni odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego , w którym zgromadzono sporą kolekcję broni, mundurów i odznaczeń , a także samoloty, działa, czołgi czy rakiety.

Stopka autorska: noclegi w Kołobrzegu – http://www.wakacyjnywynajem.pl/noclegi/polska/wybrzeze–nad-morzem-

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz