Oszczędzanie jest domeną osób przedsiębiorczych. Na rynku istnieje wiele sposobów na pomnażanie oszczędności. Mnogość produktów finansowych stwarza dylemat, z jakim boryka się większość osób. Obecnie dostępne są takie formy inwestowania jak: lokaty, fundusze inwestycyjne, obligacje, akcje konta oszczędnościowe, a także polisy ubezpieczeniowe.
Do tego, aby czerpać zyski oraz minimalizować ryzyko, potrzebne jest różnicowanie inwestycji. Dobrze jest, aby nasz portfel oszczędności składała się z wielu instrumentów finansowych. Podstawowy wybór zaczyna się od zdecydowania na samodzielną inwestycje lub powierzenie środków pośrednikowi finansowemu. Pierwsza opcja jest trafną decyzją, w przypadku znajomości rynków finansowych. Nie jest potrzebna skomplikowana wiedza, jednak podstawy inwestowania są wymagane do odpowiedniego skonstruowania portfelu inwestycyjnego. Drugie rozwiązanie jest wygodne dla przeciętnego Kowalskiego, lecz potrzebne jest zaufanie do pośrednika, który będzie inwestował nasze oszczędności. Ważnym czynnikiem, wpływającym na decyzję wyboru sposobu oszczędzania, jest również wysokość kapitału przeznaczonego do inwestycji oraz stopień ponoszonego ryzyka. W naszej analizie skupimy się na tych bezpieczniejszych formach inwestowania, a więc na różnych odmianach lokat. Zastanowimy się przy tym, czy wszystkie rodzaje lokat są bezpieczne.
Polisa lokacyjna jest połączeniem depozytu bankowego oraz ubezpieczenia. Jej zaletą jest zwolnienie z płacenia podatku od dochodów kapitałowych czyli tzw. podatku Belki. Aby zainwestować polisę lokacyjną, musimy wpłacić cały kapitał w formie składki ubezpieczeniowej, na początku podpisywania umowy. Okres na jaki deponujemy nasze oszczędności to od roku do 3 lat. Po tym okresie, wypłacana kwota jest powiększona o sumę, jaką otrzymalibyśmy z racji oprocentowania. Specjaliści, przestrzegają przed tą formą lokowania oszczędności, ponieważ banki starają się naciągnąć klientów, poprzez zamieszczanie kruczków w umowie. Także zysk z takiej inwestycji jest mniejszy, niż z lokat bankowych.Lokata inwestycyjna jest połączeniem lokaty oraz funduszu inwestycyjnego. Udział procentowy oszczędności w poszczególnych aktywach, czyli w depozycie i w funduszu to 50% do 50%. Lokaty inwestycyjne są dobrym sposobem oszczędzania dla osób, które nie są usatysfakcjonowane zyskami z normalnej lokaty bankowej. Przy lokacie połączonej z funduszem inwestycyjnym, musimy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem. Jest to spowodowane sposobem zarabiania funduszy, przez inwestowanie na rynkach giełdowych. Ta forma inwestowania jest przeznaczona na okres dobrej koniunktury w gospodarce oraz optymistycznych nastrojów na giełdach.
Lokata ustrukturyzowana może być jednym ze sposobów na różnicowanie naszych oszczędności. Podobnie jak wcześniejsze lokaty, lokata ustrukturyzowana jest połączeniem dwóch instrumentów finansowych. W tym przypadku to opcje oraz obligacje. Udział oszczędności w obligacjach to najczęściej ok.75-80%. Mniejszy procent inwestycji jest przeznaczany na opcje, gdyż te aktywa należą do bardziej ryzykownych. Lokaty ustrukturyzowane mogą być dobrą alternatywą dla lokat bankowych. Przy zawieraniu umowy; powinniśmy przeanalizować ryzyko inwestycyjne; warunki zerwania umowy oraz dodatkowe opłaty, jakie mogą wynikać z obsługi naszej lokaty.
Popularność danych produktów finansowych zmienia się wraz z sytuacją na rynkach. Najlepsze lokaty bankowe, gwarantujące wysokie oprocentowanie, ciągle pozostają najchętniej wybieraną formą oszczędzania. Pozostałe rodzaje lokat, mogą pomóc w dywersyfikacji naszych inwestycji. Jednak, powinniśmy wcześniej dokładnie przyjrzeć się ofertom w celu zminimalizowania ryzyka. Obecnie, kiedy gospodarka światowa pogrąża się w kryzysie, wybór lokaty inwestycyjnej oraz lokaty ustrukturyzowanej jest ryzykowne. Polisa lokacyjna jest korzystniejszą inwestycją. Problem tkwi w skomplikowanej umowie oferowanej przez banki. Jedyne co nam pozostaje, to zdeponowanie oszczędności na lokacie bankowej z dzienną kapitalizacją, póki nie zostały jeszcze wprowadzone zmiany w ordynacji podatkowej. W drugim kwartale 2012 roku, będziemy mogli pożegnać się lokatami omijającymi płacenie podatku Belki.
Stopka autorska: Najlepsze lokaty – http://najlepszelokatybankowe.net/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!