Muzyka w nowoczesnej odsłonie

Jest rok 1814. Czteroletni Fryderyk siada do fortepianu swojej matki i powoli zaczyna uderzać palcami w klawisze. Zaledwie po kilku latach nauki przewyższa już technicznie własnego nauczyciela. Fryderyk Szopen okazał się być nie tylko pojętnym uczniem, ale potrafił bawić się formą, zawsze interpretował utwory na swój sposób. Przeszedł do historii jako najlepszy fortepianista wszechczasów, bo nikt wcześniej, ani później nie prezentował takiego stylu grania. Świat wciąż czeka na następcę mistrza. Czy się doczeka?

Reklama

instrumenty klawiszowe

Pianina i fortepiany zostały zepchnięte na bok przez nowoczesne instrumenty klawiszowe, dające dużo więcej możliwości. Stare pianino przekazywane sobie z pokolenia na pokolenie ma swoją duszę i niepowtarzalny dźwięk, ale to właśnie syntezatory zawładnęły współczesną muzyką. Na polską scenę syntezator wdarł się po raz pierwszy za sprawą Czesława Niemena. Wcześniej używali go sławni Beatlesi, czy Rolling Stonesi.

Instrumenty klawiszowe to także keyboardy, które nie mają już tak szerokich możliwości jak syntezator z klawiszami, ponieważ z założenia mają one służyć do wygrywania melodii (także z odpowiednim podkładem). Sklepy w swojej ofercie mają zarówno te z rozbudowanymi funkcjami, jak i mniejsze, lżejsze, tańsze (wybierane najczęściej przez początkujących, lub swojskie kapele objazdowe).
Wypierania przez klawisze elektroniczne nie ominęło również organów. Niewiele już jest kościołów, w których można spotkać te stare instrumenty. Najsłynniejsze w Polsce znajdują się w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie i swoim dźwiękiem zapierają dech słuchaczom, a ich rokokowa rzeźba jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Takie widoki to już rzadkość, ponieważ nowe kościoły nie przewidują używania innych organów niż elektroniczne, a starsze przekonały się, że to dużo lepsze, praktyczniejsze i oszczędne rozwiązanie. Tradycyjne organy wymagają stałej pielęgnacji i konserwacji.

Elektronika wdarła się nawet do akordeonów. Dostępne akordeony cyfrowe dają nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku, a dodatkowo prezentują się o wiele lepiej niż ich wcześniejsze wersje.

Stopka autorska: instrumenty klawiszowe – http://fabrykadzwieku.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz