Odzież używana, a oferta hurtowników

Wiele osób, które planują własny biznes związany ze sprzedażą odzieży używanej, zastanawia się jaki rodzaj towaru oraz z jakiego źródła wybrać do swojego sklepu. Jest to szczególnie trudne na początku, kiedy nie posiadamy jeszcze wystarczającego doświadczenia i obycia z branżą. Postaram się przedstawić pokrótce podstawowe rodzaje towaru, z jakimi można się spotkać w hurtowniach z tego typu odzieżą.

Reklama

Podstawowy podział uwzględnia cenę, a co za tym idzie jakość oferowanego towaru. Mamy do wyboru niesort, sort oraz cream.

uprana koszulka

  • Niesort jest opcją najtańszą, wybieraną standardowo przez sklepy, w których możemy kupić odzież na wagę za niewielkie pieniądze. Znajdziemy tu wiele markowych ubrań (zdarzają się również rzeczy z metkami), ale także produkty, które nadają się tylko do wyrzucenia lub do odsprzedania za grosze na tzw. czyściwo. Trzeba pamiętać, że w niesorcie oprócz ubrań znajdziemy także pościel, ręczniki, zasłony, zabawki dla dzieci, a także inne bibeloty, które jednakże mają swoich zwolenników. Jeśli uda nam się trafić na dostawę towaru z dobrej dzielnicy, możemy liczyć na spore zyski. Warto kupować odzież prosto z tira w postaci tzw. big bagów, ponieważ mamy wtedy większą pewność, że nie była ona wcześniej sortowana. Kilogram niesortu kosztuje zwykle poniżej 10zł/kg.
  • W sorcie znajduje się odzież wstępnie wyselekcjonowana, bez rzeczy zniszczonych i poplamionych. Nie trafimy tu również na pościel i inne ciężkie, niepotrzebne rzeczy. Nie nastawiajmy się jednak na to, że wszystkie rzeczy będą zgodne z obecnymi trendami, ponieważ duża część z nich będzie daleko odbiegać od największych hitów mody. Ot, ubrania przyzwoitej jakości. Nie licz, że znajdziesz tu ubrania od światowych projektantów, czy złote łańcuszki w kieszeniach spodni. Selekcja nie zawsze działa na naszą korzyść, dlatego, jeśli szukasz okazji, lepiej zdecyduj się na niesort.
  • Cream jest zdecydowanie najdroższy, cena za kilogram dochodzi nawet do kilkudziesięciu złotych za kilogram! Poproś o przykładowe ubrania, zanim zdecydujesz się wydać na niewielki worek kilkaset złotych. Teoretycznie powinny się w nim znaleźć same modne ubrania, dobre marki, ale także produkty znanych sieciówek. W praktyce bywa różnie, dlatego zawsze dobrze przemyśl, któremu hurtownikami powierzyć swoje pieniądze, a co za tym idzie także swój interes. Cream są niemal zmuszone kupować osoby, które prowadzą własny internetowy second hand. Online mogą funkcjonować jedynie sklepy z używanymi produktami naprawdę wysokiej jakości. Nie ma tu miejsca na wady i zabrudzenia, które są normą w stacjonarnych lumpeksach.

Zanim wybierzesz jedną z przedstawionych przeze mnie opcji, zastanów się, jaki rodzaj sklepu z odzieżą typu second hand zamierzasz otworzyć. Jest to kwestia najważniejsza dla dalszych działań, a także rentowności biznesu.

Stopka autorska: second hand online