Oprocentowanie lokat a stopy procentowe

Według oficjalnych danych, które zostały zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny poziom inflacji w lutym wyniósł 3,7%. Mimo tak szybkiego tempa wzrostu cen Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Są to informacje niezwykle istotne dla wszystkich, którzy w najbliższym czasie planują zakładanie lokat bankowych.

Reklama

porównanie lokat

Obecna sytuacja na rynku finansowym powoduje bowiem duże niezdecydowanie banków w kwestii wysokości oprocentowania depozytów. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym okresie poziom inflacji nie będzie maleć, co zmusi RPP do podwyższenia stóp, w szczególności stopy redyskontowej banku centralnego. To natomiast zdeterminuje polskie banki do podwyższenia oprocentowania lokat.

Na chwilę obecną wszyscy klienci, którzy są zainteresowani ulokowaniem swoich środków na lokatach powinni więc rozważać jedynie lokaty krótkoterminowe, ponieważ już po najbliższym posiedzeniu RPP ich oprocentowanie może znacząco wzrosnąć. Nie ma sensu więc zamrażać swoich funduszy na zbyt długi okres.

Dowodem na moje powyższe słowa niech będzie fakt regularnego uatrakcyjniania ofert lokat od kilku miesięcy. Poniżej kilka faktów:

  • grudzień 2010 : inflacja 3,1%; średnie oprocentowanie rocznych lokat: 4,92%
  • styczeń 2011: inflacja 3,8%; średnie oprocentowanie rocznych lokat: 4,94%
  • luty 2011: inflacja 3,7%; podwyższenie stóp procentowych o 0,5 pkt. bazowego; średnie oprocentowanie rocznych lokat: 5,15%

W marcu najkorzystniejszą lokatę zakładaną na okres jednego roku proponuje FM Bank (6,73%).

Wszystkich użytkowników zainteresowanych tematem lokat bankowych zapraszam na serwis porównanie lokat, gdzie oprócz aktualnego zestawienia najatrakcyjniejszych ofert, zamieszczane są najważniejsze aktualności dotyczące tych produktów.

Stopka autorska: porównanie lokat – http://www.porownanielokat.com.pl