Plan treningowy na siłownię – upragniona sylwetka na wyciągnięcie ręki!

Prawidłowo skonstruowany plan treningowy jest dostosowany do możliwości fizycznych danej osoby, jej stanu zdrowia oraz uwzględnia końcowy cel treningu. Cały proces wzmacniania kondycji czy poprawiania rzeźby ciała wymaga uwzględniania trzech aspektów: ćwiczeń, czasu poświęconego na regenerację organizmu oraz odpowiedniej diety. Dwa pierwsze czynniki są głównymi składowymi prawidłowo skonstruowanego planu treningowego.

Reklama

Co powinien zawierać dobry plan treningowy?

  • Cel treningowy – to jeden z najważniejszych składników, który należy określić, ponieważ w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, dobiera się odpowiednie ćwiczenia, czas trwania treningu i optymalne okresy regeneracji organizmu. Zazwyczaj cele, jakie stawiają przed sobą osoby ćwiczące, dotyczą redukcji masy ciała, zwiększenia masy mięśniowej, podniesienia wytrzymałości organizmu czy zwiększenia siły.

  • Długość trwania treningu – ustalany jest zazwyczaj na podstawie aktualnego stanu fizycznego osoby trenującej oraz celu, jaki jest do osiągnięcia. Pod uwagę brana jest ogólna kondycja organizmu, a także na przykład przebyte kontuzje i urazy.
  • Regularność – to jeden z najtrudniejszych do wypełnienia warunków dla wielu osób. Każdy miewa słabsze dni, bywa bardziej zmęczony wtedy, kiedy akurat wypada trening, jednak należy pamiętać, że warto podjąć wysiłek i wykonać ćwiczenia (nawet trochę słabiej), niż w ogóle zrezygnować z treningu. Regularność ma duże znaczenie dla osiągnięcia celu – częstym błędem jest rezygnacja lub zmniejszenie częstotliwości treningów po odnotowaniu pierwszych efektów. To błąd skutkujący zazwyczaj powrotem do dawnych nawyków.
  • Rodzaj ćwiczeń – określone ćwiczenia są narzucane wraz z określeniem celu treningowego, jednak mogą być wykonywane w różny sposób lub przy użyciu różnych narzędzi. Jeżeli dana osoba nie lubi konkretnego ćwiczenia, warto dobrać je w taki sposób, aby trening sprawiał przyjemność – to ważne zwłaszcza w przypadku początkujących, którzy mogą się bardzo łatwo zniechęcić.
  • Adaptacja – plan treningowy powinien uwzględniać rosnącą stopniowo kondycję organizmu. Z czasem powinien on podlegać większemu wysiłkowi, ponieważ mięśnie w szybkim tempie przyzwyczajają się do zadanego obciążenia i bez dodatkowego wysiłku postęp w osiąganiu celów treningowych ulega zahamowaniu.

Każdy plan treningowy zakłada indywidualne podejście do danej osoby, dlatego nie istnieje uniwersalny program pasujący do każdego. Nawet te najlepsze, zachwalane przez osoby, którym dzięki nim udało się osiągnąć sukces, wymagają modyfikacji i dostosowania do indywidualnych możliwości i celu danej osoby. Sprawdź i dobierz plan treningowy do swoich potrzeb na https://www.budujmase.pl/trening/trening-na-rzezbe/plan-treningowy-rzezbe-dla-poczatkujacych.html

Gdzie znaleźć dobry plan treningowy?

Dobry i bezpieczny dla zdrowia plan powinien być ułożony przez specjalistę, czyli w tym przypadku trenera. Po zapoznaniu się z celem i czasem, którym dysponuje dana osoba i który może ona poświęcić na treningi oraz z aktualnym stanem zdrowia i kondycją fizyczną takiej osoby – trener dobiera odpowiednie dla niej ćwiczenia, częstotliwość i czas regeneracji. Ułożenie dobrego planu to bardzo ważny element dający możliwość szybkiego osiągnięcia celu. Wiele osób kupuje gotowe, dostępne na stronach internetowych plany bądź korzysta z polecanych zestawów ćwiczeń, jednak trzeba mieć na uwadze, że diabeł tkwi w szczegółach. To, co dobre dla jednych niekoniecznie musi przynosić najlepsze rezultaty w przypadku innych. Zbudowanie dobrego i skutecznego planu jest trudne. Wymaga pogodzenia wielu czynników. Mięśnie muszą wykonywać pracę odrobinę ponad dotychczasową aktywność. Powinny być zmęczone, ale nieprzetrenowane. Warto powierzyć tę rolę specjaliście, który obserwuje osobę ćwiczącą podczas treningu i potrafi ocenić, jaka dawka wysiłku jest bezpieczna dla danego organizmu.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz