Psychiatria a inne nauki

Psychiatria to specyficzna nauka dotycząca zaburzeń psychicznych. Na podstawie dokonywanych badań lekarz, określa na jaką chorobę zapadł pacjent. Pomaga mu także wydobyć się ze stanów chorobowych proponując konkretne sposoby leczenia. Mimo iż jest ona nauką o ogromnych możliwościach i szybkim postępie, potrzebuje pewnego wsparcia.

Reklama

psychiatriaDo lekarza jakim jest psychiatra, zgłaszają się najczęściej osoby uskarżające się na poważne zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Problemy te noszą znamiona chorób o podłożu nerwowym.
Psychiatra do tego, aby skutecznie pomóc swojemu pacjentowi, posiłkuje się badaniami z innych dziedzin naukowych.

Pomocna jest mu między innymi wiedza z zakresu fizjologii ośrodkowego układu nerwowego. Poza tym psychiatra nierzadko korzysta też z pojęć znanych i występujących w psychologii takich jak zaburzenia koncentracji, odczuwania, myślenia czy postrzegania.

Bardzo ważnym elementem posiłkowym w przypadku diagnozy psychiatrycznej, jest też wiedza z zakresu samej medycyny.

Typowe badania internistyczne, laboratoryjne oraz bardziej skomplikowane wymagające krótkotrwałej hospitalizacji, są niezbędnymi czynnościami jakie psychiatra zleca swoim pacjentom w celu uzyskania bardziej przejrzystego obrazu ich choroby czy zaburzeń jakie się u nich pojawiły.

Po postawieniu konkretnej diagnozy psychiatrycznej, niekiedy bywa i tak, że nieodzownym elementem procesu leczenia jest psychoterapia. Wtedy też, do współpracy z pacjentem psychiatrycznym zaproszony zostaje psycholog, który wspomaga szybszy powrót chorego do pełni zdrowia.

Stopka autorska: psycholog – http://www.osrodekpolana.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 3)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Właśnie często bywa tak że do specjalisty zwracamy się dopiero kiedy sytuacja jest już dramatyczna.

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz