Samodzielne prowadzenie księgowości a usługi biura rachunkowego

Osoby fizyczne rozpoczynające prowadzenie własnej działalności, jak i już działające na rynku często stają przed dylematem: prowadzić księgowość swojej firmy na własną rękę czy też skorzystać z usług biura rachunkowego? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy a ich analiza może pomóc w tym jakże trudnym wyborze.

Reklama

księgowośćW przypadku gdy przedsiębiorca zdecyduje się sam prowadzić księgowość swojej firmy, musi liczyć się z szeregiem utrudnień jakie napotka na swojej drodze. Osoby słabo orientujące się w kwestiach prawno-podatkowych mogą mieć niemały problem z podstawowymi zagadnieniami księgowymi np. jak odpowiednio rozliczyć podatek dochodowy, ZUS, co może być kosztem uzyskania a co się nie kwalifikuje do tej grupy. Błąd, z pozoru mało istotny, w przypadku kontroli fiskusa czy też ZUS-u może oznaczać dla podatnika poważne konsekwencje finansowe. Aspekt pieniężny jest tu kluczowy – niewiedza podatnika może sprawić, że jego przedsiębiorstwo może doznać znacznego uszczerbku finansowego. Z drugiej strony, samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych to dla przedsiębiorcy spora oszczędność finansowa.

Zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu to przede wszystkim koszty. Na rynku istnieją obecnie tysiące biur oferujących obsługę księgową  – jedne z nich tańsze, inne droższe. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze im droższe usługi tym wyższa ich jakość, i na odwrót. Kolejną rzeczą, o której wielu podatników zapomina jest fakt, że to przedsiębiorca odpowiada przed Urzędem Skarbowym, nie biuro rachunkowe. Biuro rachunkowe działa więc na zasadzie pośrednika między Urzędem Skarbowym a podatnikiem, który nie jest zwolniony z odpowiedzialności. Zalety prowadzenia księgowości przez biuro są dla podatnika oczywiste – nie musi się on obawiać o nieterminowe składanie deklaracji (o ile biuro samo dostarcza dokumenty do Urzędu) i może zawsze liczyć na pomoc Księgowego w sprawach podatkowych. Dzięki temu, osoby prowadzące własną działalność mogą w pełni poświęcić się sprawom swojego biznesu, nie myśląc o tym jak odpowiednio wypełnić druk urzędowy.

Decyzja o samodzielnym prowadzeniu księgowości lub zleceniu jej biuru rachunkowemu zależy od wielu innych czynników – czy osoba prowadząca własny biznes ma odpowiednią ilość czasu, którą będzie w stanie poświęcić na poprawne obliczenie podatku? Czy taka osoba będzie miała również wystarczającą cierpliwości aby odnaleźć się w zawiłej sieci przepisów i regulacji podatkowych?

Fakt, że w Polsce zaczyna pojawiać się coraz więcej biur potwierdza, że wielu przedsiębiorców decyduje się oddać księgowość swojej działalności w ręce doświadczonego Księgowego. Choć jest to wyraźnie droższe rozwiązanie, pozwala jednak podatnikowi spać spokojnie i nie martwić się o pisma urzędowe, telefony z ZUS-u czy też kontrole.

Stopka autorska: biuru rachunkowemu – http://www.aejulia.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz