Twoja firma może działać jak perpetuum mobile

Jeśli jesteś właścicielem firmy i masz swoich pracowników, spróbuj przypomnieć sobie z jakich powodów założyłeś firmę. Czy nie dla tego by stworzyć coś własnego, a przy tym mieć więcej czasu dla swoich bliskich, na rozwijanie swojego hobby, jakichś zainteresowań? Wiele osób sądzi, że zakładając własną działalność uwolni się od wyścigu szczurów czy różnych stresów związanych z podleganiem pod innych ludzi. Myślą, że to da im wolność. Będą mogli swobodniej zarządzać swoim czasem.

Reklama

Niestety rzeczywistość jest najczęściej inna. Okazuje się, że stresów jest więcej. Odpowiedzialność ogromna i dużo pracy. Większość zaczyna od działalności jednoosobowej. Szybko przekonują się, że ciężko ogarnąć wszystko samemu. Często trzeba być handlowcem, marketingowcem, księgową, sekretarką i szeregowym pracownikiem w jednej osobie. Nie zawsze można sobie pozwolić na zlecanie pewnych obowiązków zewnętrznym firmom.

Z czasem widząc szansę na rozwój firmy, taka osoba próbuje zatrudniać pracowników, mając nadzieję, że wreszcie wszystko się zmieni i będzie miała więcej czasu dla siebie. I znowu najczęściej przychodzi rozczarowanie. Pracownicy rzadko są samodzielni. Trzeba ich kontrolować by pracowali wydajnie. Podejmować w firmie wszystkie decyzje. Być osobą która ogarnia całość i wydaje wszystkim szczegółowe polecenia, co mają robić.

Czy jest jednak sposób by pracownicy byli bardziej samodzielni i potrafili pchać firmę do przodu, nawet gdy właściciela nie ma w pobliżu? Jest i to nawet kilka.

Pierwszy, to dobór odpowiednich ludzi. Ci bardziej inteligentni i samodzielni, często mają większe oczekiwania co do pensji, ale parzącdługo terminowo może się to opłacać.

Kolejny sposób to opracowanie schematów. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie i opisanie schematu działania dla każdego stanowiska pracy, tak by pracownicy nie musieli zastanawiać się co dalej i czekać na wytyczne.

Pomocne jest także jasne określenie obowiązków każdego pracownika. Każdy musi dokładnie wiedzieć co do niego należy. Trzeba też podzielić zadania tak by nie spowodować, iż jeden pracownik nie będzie się wyrabiał a drugi będzie miał dużo wolnego czasu.

Jednak by wszystko działało jak w zegarku, ważna jest też dobra atmosfera między pracownikami i umiejętność pracy w zespole. To elementy nad którymi zawsze można popracować organizując różnego rodzaju imprezy integracyjne nie tylko mające formę pikników czy zabawy przy muzyce, ale też takie które pozwalają spędzić czas aktywnie, wykonując w zespołach konkretne zadania. Jest wiele agencji eventowych które się w tym specjalizują.

I na koniec coś co jest najważniejsze – motywacja. Dobrze zmotywowany pracownik potrafi czynić cuda. Chodzi tu nie tylko o motywację finansową, ale też umiejętność pociągnięcia za sobą ludzi. Danie im poczucia, że tworzą z nami coś ważnego i potrzebnego. Niech ich ambicją będzie rozwijanie tej firmy. Niech czują, że to będzie z korzyścią nie tylko dla szefa ale również dla nich samych.

Stopka autorska: imprezy integracyjne – http://www.hunterextreme.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz