Wilgoć powstaje zawsze, np. przy praniu czy korzystaniu z prysznica, i musi być odprowadzona na zewnątrz. Przy projektowaniu małych pomieszczeń, w których gromadzi się wilgoć, takich jak sauna, przebieralnia i pokój wypoczynkowy po kąpieli, szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawidłową wymianę i swobodny obieg powietrza. W przeciwnym razie wilgotność wewnątrz domu będzie zbyt duża i powstaną dogodne warunki do rozwoju pleśni i roztoczy. Jak wiadomo, zwalczanie szkód powstałych w wyniku zawilgocenia, kiedy np. w ścianach lub stropach rozwinie się pleśń, jest trudne i kosztowne. Dobra wentylacja jest tu skutecznym środkiem zapobiegawczym, który trzeba brać pod uwagę już na etapie projektowania sauny.
Zasady są w gruncie rzeczy bardzo proste. Należy:
- zapewnić nawiew świeżego powietrza,
- zapewnić odprowadzenie gorącego, wilgotnego powietrza,
- zapewnić swobodną cyrkulację powietrza przez wszystkie pomieszczenia,
- zwrócić uwagę, aby powietrze odprowadzane było zawsze kierowane do tego samego pomieszczenia, z którego jest pobierane (krótko mówiąc, aby powietrze cyrkulowało w obiegu zamkniętym),
- dobrać taką wydajność szczeliny wentylacyjnej w oknie lub nawiewnika powietrza zewnętrznego, aby rzeczywiście zapewniały one wymianę powietrza.
Jest wiele różnych typów nawiewników powietrza i wentylatorów wyciągowych. Jedne montuje się na sufitach, inne w ścianach. Przy wyborze należy więc zawsze zasięgnąć rady producenta urządzeń wentylacyjnych oraz specjalisty od pieców do sauny. Należy pamiętać, aby nigdy nie umieszczać wentylacji mechanicznej wewnątrz kabiny saunowej! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze trzeba korzystać z fachowej pomocy. Ważne jest bowiem, aby wszystkie części systemu współdziałały ze sobą w prawidłowy sposób. Kupno jakiejkolwiek elementu nie może odbyć się osobno! Jest to szczególnie ważne, ponieważ wilgotne powietrze z mokrych pomieszczeń musi być odprowadzane szybko. Niezbędny będzie także montaż wentylatora wywiewnego, ze względu na to, że spełnia bardzo ważną funkcję – odprowadzane może być również wilgotne powietrze z kabiny natrysku. Sauny fińskie zatem powinny być projektowane i planowane z głową.
Stopka autorska: Sauny fińskie – http://www.sauny-gart.pl/
Zostaw komentarz