3 filar – czy warto go wybrać w formie IKE?

Jeśli jako nasze zabezpieczenie emerytalne zamierzamy wybrać Indywidualne Konto Emerytalne, warto sobie przyswoić kilka pożytecznych informacji w tym temacie.

Reklama

3 filarUmowa IKE może być podpisana z czterema rodzajami firm: bank, towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, ubezpieczyciel i biuro maklerskie. Każda osoba która chce oszczędzać w 3 filarze, może założyć tylko jedno IKE, więc niestety nie można zwiększyć bezpieczeństwa poprzez rozdział środków pomiędzy różne firmy. Jest za to opcja całkowitej zmiany firmy prowadzącej IKE, poprzez dokonanie „wypłaty transferowej” – pod warunkiem że od momentu wpłacenia pierwszej składki upłynęło 12 miesięcy. Wpłaty na 3 filar którym jest IKE, mogą być dokonywane w dowolnym momencie i częstotliwości. Dlatego też z jednej strony IKE jest rozwiązaniem bardziej swobodnym – a z drugiej mniej dyscyplinującym w kierunku gromadzenia środków finansowych. Jeżeli nie wyjmiemy środków z IKE przed upływem 60 roku życia, od zysków w 3 filarze nie musimy płacić „podatku belki” jednak patrząc na ostatnie zmiany w II filarze, zrozumiałe są obawy niektórych o to że kiedyś Rząd może podjąć próbę „zamachu” również na 3 filar. Środki zgromadzone w IKE podlegają dziedziczeniu – w przypadku śmierci zostają wypłacone wskazanym osobom zgodnie z życzeniem oszczędzającego. Czy warto zdecydować się właśnie na IKE…?

Pamiętajmy że Indywidualne Konto Emerytalne jak każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Decydując się na IKE wiążemy się na dłuższy czas z jedną instytucją. Nawet w przypadku rozwiązania parasolowego możemy korzystać tylko i wyłącznie z funduszy jednej instytucji. Może przecież być tak że 3 filar w którym mamy fundusze nie sprawdza się dobrze dlatego że wyniki funduszy akurat jakiejś jednej instytucji są kiepskie. Zaletą 3 filaru w formie IKE z pewnością jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych – pod warunkiem że pieniędzy z 3 filaru nie wyjmiemy aż do przejścia na emeryturę.

Stopka autorska: 3 filarhttp://www.krainafinansow.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz