Fotograf – czy warto korzystać z jego usług?

Sprzęt fotograficzny jest coraz bardziej dostępny i co raz tańszy. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem kolorowych kompaktów, hybryd i w reszcie lustrzanek. Aparaty te wyposażone są we wbudowane lampy, posiadają wiele trybów automatycznych tak aby nawet największy amator potrafił zrobić nimi zdjęcia. Ze względu na łatwość obsługi i dostęp do wielu modeli, co raz częściej rezygnujemy z usług profesjonalnego fotografika. Ale zastanówmy się, czy warto oszczędzać na zdjęciach?

Reklama

ślubNajpierw należy sobie zadać pytanie jak bardzo i czy w ogóle zależy nam na takiej pamiątce. Jakiej jakości będą wykonane przez nas fotografie? Czy poradzimy sobie w trudnych warunkach oświetleniowych?

O ile na przyjęcie rodzinne, urodziny dziecka, spotkanie ze znajomymi czy rodzinny spacer po parku wystarczy nam zwykły kompakt o tyle na ślub, komunię czy chrzest potrzebujemy sprzętu profesjonalnego. To tak jakby startować w rajdzie samochodowym mając do dyspozycji ‘malucha’. Należy pamiętać, że kościoły są dość słabo oświetlone a aparaty przeznaczone dla amatorów mają gorszą matrycę. Przy ograniczonym świetle: mają problem ze złapaniem ostrości, wydłużają czas naświetlania do maksimum, przez co zdjęcia są rozmazane, słaba matryca powoduje zaszumienie fotografii, a wbudowana lampa bardzo często prześwietla pierwszy plan i nie doświetla drugiego. Wykonując zdjęcia tanim aparatem musimy liczyć się z jego słabą jakością odbitek.

Czasem ktoś z rodziny lub przyjaciół proponuje nam wykonanie reportażu bo właśnie kupił sobie nowy aparat, lub posiadał już wcześniej lustrzankę do fotografowania przyrody. Czy warto zatem skorzystać z możliwości i poprosić wujka czy koleżankę aby uwiecznił na zdjęciach nasz ślub, komunię czy chrzest dziecka? Zaoszczędzimy na tym 500zł a w przypadku ślubu nawet 1500 do 2500zł. Kusząca propozycja. Pamiętajmy jednak, że osoba, która trzyma w ręku aparat od miesiąca lub fotografuje motylki, drzewka i ptaszki może nie poradzić sobie z trudnym zadaniem jakim jest zrobienie reportażu w kościele.

Powinniśmy zaufać doświadczonej osobie jeśli zależy nam aby wyjątkowe dni lub wydarzenia w naszym życiu zatrzymać na papierze fotograficznym, aby wracać wspomnieniami oglądając piękny album i nie żałować decyzji. To są momenty, które zdarzają się raz w życiu, nie powtórzymy ich, dlatego warto przemyśleć zatrudnienie fotografa.

Tak jak fotograf rodzinny lub dziecięcy powinien mieć odpowiednie podejście do dzieci, tak fotograf ślubny powinien szybko nawiązywać kontakt z młodą parą. Od fotografa, który wykonuje sesje noworodkowe powinniśmy oczekiwać doświadczenia w pracy z dziećmi i odpowiednich warunków podczas sesji a od reportażowego kilkuletniego doświadczenia w tej dziedzinie. Sprzęt to jedno a umiejętności to drugie. Zawsze sprawdzajmy referencje fotografa i przede wszystkim jego portfolio. Powinno być bogate i różnorodne a najważniejsze, powinno nam się podobać.

Poszukując fotografa na ślub kierujmy się nie tylko upodobaniami ale również zdrowym rozsądkiem. Sprawdźmy czy fotograf posiada pozwolenie na fotografowanie w obiektach sakralnych, jakim sprzętem dysponuje i czy posiada jeden czy dwa komplety. Brak zapasowego sprzętu może skończyć się brakiem zdjęć w albumie. Podpisując umowę zawsze należy dokładnie ją przeczytać i w razie niejasności poprosić o wytłumaczenie punktów, które rodzą wątpliwości. Umowę zawsze można poprawić lub rozszerzyć o nowe paragrafy tak aby była jasna i czytelna.

Stopka autorska: fotograf ślubny – http://www.anetakowalska.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz