Jak dbać o srebrną biżuterię?

srebrna biżuteriaAby biżuteria srebrna jak najdłużej zachowała piękną barwę i połysk, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Podczas wykonywania prac domowych należy zdejmować pierścionki i bransoletki aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych (np. porysowań) oraz chemicznych – niektóre środki chemiczne mogą uszkodzić delikatną powierzchnię srebrnej biżuterii. Należy zatem unikać jej kontaktu z detergentami a także z kosmetykami takimi jak balsamy, perfumy i dezodoranty. Srebro w kontakcie z nimi może reagować zmianą koloru.

Reklama

Równie ważna jest kwestia przechowywania biżuterii srebrnej. Starajmy się ograniczyć jej kontakt z powietrzem. Najlepiej sprawdzają się tu szczelnie zamykane pojemniczki , kuferki lub woreczki strunowe. Na skutek kontaktu srebra z powietrzem, z czasem ulega ono ściemnieniu (pokrywa się warstwą siarczku srebra). Biżuterię możemy wówczas oczyścić samodzielnie za pomocą specjalnych płynów przeznaczonych do czyszczenia srebra lub ściereczek nasączonych takim płynem. Możemy je zakupić w internecie bądź w sklepach z biżuterią srebrną. Jeśli srebro jest zdobione perłami kamieniami lub kryształkami, wówczas najlepiej oddać taką biżuterie do czyszczenia u jubilera.

Domowym sposobem na oczyszczanie biżuterii jest kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Po takiej kąpieli biżuterię należy przetrzeć i wypolerować miękką szmatką. Nie należy ich stosować w przypadku biżuterii wykonanej ze srebra oksydowanego, ponieważ może dojść do odbarwienia ciemnych powierzchni oraz w przypadku biżuterii zdobionej kamieniami, gdyż pod wpływem kontaktu z wodą mogą one wypaść z oprawy. Często popełnianym błędem jest oczyszczanie srebra pastą do zębów i szczoteczką. Takie zabiegi uszkadzają delikatną strukturę biżuterii srebrnej.

Biżuteria srebrna może nam służyć latami, ponieważ srebro w domieszce z innymi metalami, jest wystarczająco twarde i odporne na uszkodzenia materiałem. Wymaga ona jedynie odrobiny uwagi i ostrożności dzięki, której zachowa swój blask na długo.

Stopka autorska: biżuteria srebrna – http://mexjewelry.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz