Jak działa wodomierz?

Każdy dom oraz mieszkanie posiadające dostęp do wody pochodzącej z wodociągów mają zamontowany na wejściu wodomierz, który służy do określania dokładnego zużycia wody przez mieszkańców tego miejsca. Zatem wysokość opłacanych rachunków zależy od działania wodomierza.

Reklama

Właściciele mieszkań w blokach przeważnie nie mają możliwości wyboru modelu wodomierza ponieważ montowane są one jeszcze podczas budowy przez firmę kompleksowo przygotowującą instalację dla całego budynku. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o domy mieszkalne, gdzie każdy może podsunąć instalatorowi to jakie wodomierze powinien kupić i zamontować.

No dobrze, ale czy w ogóle ma znacznie to jakie liczniki się wybiera? Aby to zrozumieć trzeba poznać działanie wodomierza, które najprościej ujmując polega na określaniu ilości przepływającej wody na podstawie dwóch danych – średnicy przepływu wody i ciśnienia z jakim w danym momencie przepływa woda. Różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, które znajdują się na rynku polegają przede wszystkim na tym, że niektóre mają narzędzia dokonujące pomiarów stale narażone na działanie wody, a inne w miejscach całkowicie od nich odizolowanych. Nie trzeba być specjalistą, żeby zrozumieć, które z nich są znacznie bardziej odporne na zniszczenia i tym samym dłużej są bardzo dokładne.

Dokładność dokonywanych pomiarów decyduje o tym jak duże rachunki będą wystawiane, a zatem warto zainwestować w porządne liczniki, które będą dodatkowo mogły przesyłać dane elektronicznie lub radiowo – nie tylko przez manualne odczytanie licznika.

Stopka autorska: wodomierze – http://www.ista.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz