Jak założyć biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe rozrosły się w polskim krajobrazie. Praktycznie w każdej, nawet miejscowości znajdują się liczne biura rachunkowe, które prowadzą rachunki małych i dużych firm. Wydaje się iż jest to pewny interes, jednakże jak się okazuje droga do założenia własnego biura rachunkowego nie jest prosta. Jak zatem, krok po kroku, założyć biuro rachunkowe.

Reklama

biuro rachunkoweJeżeli zakładamy biuro rachunkowe to na początku powinniśmy, założyć własną działalność gospodarczą. W urzędzie miasta uzyskamy wszelkie informacje, jakie kolejne etapy musimy przejść i jakie dokumenty złożyć. Następnie udajemy się do Urzędu Skarbowego, gdzie musimy wybrać rodzaj opodatkowania, jeżeli zdecydujemy się rozliczać jako „vatowiec”, to poniesiemy koszt około 200 złotych. Kolejny etap, to Urząd Statystyczny, każda firma musi posiadać numer regon. We wniosku o Regon, podajemy odpowiednie numery klasyfikacji działalności gospodarczej. Musimy jeszcze wypełnić odpowiednie druki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które spowodują iż będziemy musieli odprowadzać składki zdrowotne i społeczne.

W międzyczasie należy otworzyć rachunek bankowy, gdyż jak doskonale wiadomo, żadna firma w Polsce nie może działać bez rachunku bankowego.
Ostatnim etapem początkowej fazy zakładania biura rachunkowego jest udokumentowanie kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Uzyskanie certyfikatu księgowego nie jest aż takie proste. Certyfikat księgowy, pozwala nam na prowadzenie ksiąg rachunkowych obcych firm. Jednakże aby starać się o takowy certyfikat, należy spełniać szereg wymogów:

  • trzy lata praktyki w księgowości, oraz wyższe wykształcenie magisterskie, w kierunku rachunkowości
  • dwa lata praktyki w księgowości oraz wykształcenie średnie i zdany pozytywnie egzamin kwalifikacyjny.

W momencie kiedy posiadamy wszelakie dokumenty, niezbędne do starania się o biuro rachunkowe, to wysyłamy komplet dokumentów do Ministerstwa Finansów i czekamy na decyzję ministerstwa to dopiero zaczynek naszej przygody, z rachunkowością. Biuro rachunkowe musi na siebie zarabiać, dlatego też powinniśmy postarać się o skuteczną reklamę.

Stopka autorska: biuro rachunkowe – http://biuroszykula.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz