Kolejny sposób na stronę www

Jeśli zastanawiałeś się nad stworzeniem swojej strony internetowej, zapewne znasz lub choćby słyszałeś o różnych metodach jej stworzenia. Ja chciałbym pokazać Ci jeszcze jeden, który ostatnio zyskuje popularność za sprawą pewnej reklamy w telewizji. Tym sposobem są kreatory stron internetowych.

Reklama

Czym są kreatory?

Są aplikacjami, zwykle działającymi online, czyli w przeglądarce internetowej. Pozwalają zbudować stronę internetową niczym z klocków. Nie jest przy tym potrzebna znajomość zagadnień, które zwykle wiążą się z projektowaniem stron www, czyli:

 • tworzenie grafiki w programach graficznych
 • „krojenie” stworzonej grafiki
 • pisanie kodu tak, żeby grafikę zamienić na stronę www
 • podpinanie systemu zarządzania treścią
 • rejestrowanie serwera i domeny
 • umieszczanie gotowej strony na zarejestrowanym serwerze

W przypadku kreatorów proces ten jest znacznie prostszy i wygląda następująco:

 • zakładanie konta na stronie, która udostępnia aplikację do projektowania stron
 • wybór jednego z gotowych szablonów graficznych
 • edytowanie szablonu, np. zmiana kolorystyki, zdjęcia w nagłówku strony, itp.
 • dodanie treści  i funkcjonalności – o tym porozmawiamy za chwilę

I to w zasadzie wszystko. Proces o wiele prostszy, wymagający właściwie tylko podstawowej znajomości komputera i Internetu, słowem: bardziej dostępny dla każdego.

Dodawanie treści

Porozmawiajmy chwilę o dodawaniu treści na stronę stworzoną za pomocą kreatora, jest to bowiem najciekawszy aspekt całego procesu.

Chodzi o to, że dodawanie treści odbywa się w całości za pomocą myszki. Po prostu układasz potrzebne elementy z podręcznego zasobnika na swojej stronie. Możesz zmienić nie tylko ich pozycję na stronie, ale i rozmiar i inne parametry. Można powiedzieć, że „wyklikujesz” swoją stronę. Klawiatura jest niemal zbędna. Przydaje się dopiero wtedy, gdy chcesz wpisać treść działów swojego serwisu.

Kreator jak CMS

CMS to system zarządzania treścią (content management system). Jedną z charakterystycznych cech CMSów jest to, że strony zbudowanej za pomocą jednego z nich nie aktualizuje się w kodzie. Służy do tego specjalny edytor, który przywodzić może na myśl popularne edytory tekstu.

edytor tekstu w jednym z popularnych CMSów

edytor tekstu w jednym z popularnych CMSów

Kreatory wyglądają tu podobnie. Również mamy do dyspozycji prosty edytor, który umożliwia pogrubianie, pochylanie tekstu, wstawianie nagłówków, list wypunktowanych i ponumerowanych, zmienić kolor i rozmiar, dodać odnośniki (linki) do tekstu.

Zanim zdecydujesz się na kreator…

…musisz wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. Kreatory charakteryzuje jedna cecha, która wyraźnie wyróżnia je od CMSów (raczej na minus). Otóż nie ma możliwości przeniesienia strony zbudowanej na jednym z nich gdzie indziej, np. na inny serwer. Jeśli więc zdecydujesz się na użycie jednego z tych programów, musisz przetestować go dokładnie. Jeśli wykupisz abonament na rok, to lepiej, żeby nie okazało się, że wybranej przez Ciebie aplikacji brakuje ważnej funkcjonalności. Jeśli by się tak stało, będziesz miał dwa wyjścia:

 • poradzić sobie bez tej funkcjonalności
 • porzucić obecną stronę (bez możliwości odzyskania pieniędzy!) i zbudować inną w innym miejscu (być może w innej technologii)

Przyznasz, że nie jest to wybór godny pozazdroszczenia.

Spokojnie, nie jest tak źle

Jednak spokojnie, nie musisz specjalnie się przejmować tym, co napisałem w poprzednim akapicie. Czemu? Ponieważ współczesne kreatory posiadają na tyle bogatą  funkcjonalność, że większości osób to zupełnie wystarczy. Tym bardziej, że zanim zdecydujesz się na jedną z aplikacji dostępnych na rynku, możesz ją oczywiście za darmo przetestować.

Jeśli potrzebujesz prostej, typowej strony www (kilka działów, galeria, kontakt, itp.), to kreatory mogą okazać się idealnym dla Ciebie rozwiązaniem. Przetestuj kilka z nich (bez problemu znajdziesz je za pomocą wyszukiwarki internetowej), a potem podejmij decyzję.

Stopka autorska: edytor tekstu w jednym z popularnych CMSówhttp://sbart.pl/kolejny-sposob-na-strone-www/cms-edytor/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

 1. avatar

  Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki temu wpisowi wiele osób, może dowiedzieć się jak łatwo stworzyć własną stronę samemu, a co za tym idzie oszczędzić spore pieniądze.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz