Jak konserwować okna drewniane?

konserwacja okienOkna z drewna powinno się regularnie konserwować, aby zachowały swoją atrakcyjność i solidność, właśnie przez ten obowiązek wiele ludzi zraża się do okien drewnianych. Jak jest naprawdę? Konserwacja to tak naprawdę przesadzone słowo, lepszym określeniem jest pielęgnacja, ponieważ czynność ta najczęściej sprowadza się do wytarcia z kurzu i brudu ram okiennych i wymyciu ich specjalnym środkiem. Taką czynność powinniśmy wykonywać tak często jak myjemy okna, 1-2 razy do roku, co pozwoli na zwiększenie żywotności drewna.

Reklama

Odnowa ram

Pierwszy akapit dotyczył regularnej pielęgnacji, ale co jeśli nasze okno ma już swoje lata, jest zniszczone i potrzebuje regeneracji? Na początku należy dokładnie obejrzeć ramę okna, aby odszukać możliwych ubytków w farbie i drewnie, jak zarysowania i zadarcia. Gdy odszukamy takie defekty, należy je usunąć poprzez wyszlifowanie skaleczonego miejsca miałkim papierem ściernym, a następnie przemalować ubytek odpowiednim kolorem. Jeżeli cała powłoka lakiernicza jest stara warto skontaktować się z producentem, aby wymalował skrzydła okien, aby odzyskały swój dawny blask.

Akcesoria

Gdy mechanizm otwierania okna ciężko lub głośno działa to należy nasmarować okucia specjalnym smarem silikonowym, który przywróci prawidłowe tarcie w systemie. Drugą kwestią jest silikon przy szybowy – dbajmy, aby zawsze był czysty i bez ubytków. Przy konserwacji okien liczy się systematyczność, okno powinno być sprawdzone co najmniej raz w roku, okucia okienne powinny być smarowane 2 razy w roku. Podstawową reguła jest nie używanie drażniących środków chemicznych do mycia kuchni lub toalet, ponieważ uszkadzają one powierzchnie lakierniczą, która chroni drewno przed wpływem warunków atmosferycznych.

Stopka autorska: konserwacji okien – http://www.poradniki.zgora.pl/pielegnacja-okien-drewnianych/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 40)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz