Laptopy, które obecnie możemy kupić w sklepie

Laptopy stały się popularne kilka lat temu. Po erze komputerów stacjonarnych nowe osoby zamiast tego typu komputerów zaczęły kupować laptopy. Powodem tego było zmniejszenie się różnicy w cenie między tradycyjnym komputerem, a laptopem o podobnych parametrach.

Reklama

Obecne laptopy posiadają na tyle dobre parametry, że są one wystarczające dla większości osób, które planują zakup komputera.

laptopNa pokładzie typowego laptopa do około dwóch tysięcy złotych znajdziemy pojemny dysk na kilkaset gigabajtów danych, szybki procesor marki AMD, lub Intel, a także przeważnie dedykowaną kartę graficzną jak również kilka gigabajtów pamięci ram.

Jeżeli wybierzemy laptop o nieco większej cenie to dodatkowo dostaniemy mocniejszy procesor i kartę graficzną, a także dysk ssd zamiast tradycyjnego dysku twardego. Dzięki temu komputer działa znacznie szybciej niż ten bez dysku SSD, a system uruchamia się w ciągu kilku sekund.

Większość obecnych laptopów posiada również wbudowane większość dodatkowych urządzeń takich jak czytnik kart pamięci, czy obsługa bluetooth. Nie brakuje również w laptopach urządzeń do bezprzewodowego Internetu przez Wifi, również w najnowszym standardzie N.

Typowy laptop może pracować przez dwie do czterech godzin. Istnieje linia laptopów, określanych jako ultrabooki, czy netbooki, które są nieco mniejsze, mają mniejszy ekran, wydajne i ekonomiczne jeżeli chodzi o prąd procesory i pamięci ram, a także bardzo mocne baterie. Taka kombinacja w przypadku ultrabooków i laptopów pozwala na pracę nawet przez kilkanaście godzin.

Oczywiście jeżeli w trakcie pracy będzie bardzo intensywnie korzystać z możliwości komputera przez granie w gry, lub oglądanie filmow HD to czas pracy na baterii ulegnie  skóceniu, jednak i tak będzie on znacznie dłuższy niż typowego laptopa.

Najnowsze laptopy nie mają również problem z odtwarzaniem filmów w HD 720p i pełnym HD. Oczywiście, aby zobaczyć efekt pełnego HD potrzebujemy podpiąć laptopa do zewnętrznego urządzenia np. do telewizora za pomocą portu HDMI. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć bardzo dobrą jakością dźwięku i obrazu i jednocześnie wykorzystać naszego przenośnego laptopa jakoś źródło danych do telewizora.

Coraz popularniejsze stają się również różnego rodzaju tablety, które w przeciwieństwie do typowych laptopów mają ekran dotykowy oraz bardziej intuicyjny system operacyjny. Tablety mogą również być wyposażone w obsługę sieci GSM, co umożliwia im działanie na podobnej zasadzie jak telefony.

Niewątpliwym minusem tabletów są nieco gorsze parametry sprzętowe. Na typowym tablecie będziemy mieć problem z uruchomieniem najnowszej gry komputerowej wymagającej mocnej i wydajnej karty graficznej.

Stopka autorska: laptop – http://www.morele.net/komputery/laptopy-notebooki-i-tablety/notebooki-laptopy-31/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz