List motywacyjny – jak pisać?

List motywacyjny to dokument, który potrafi wiele powiedzieć o autorze. Oddaje na przykład nasz profesjonalizm. Pod warunkiem oczywiście, że go mamy. Zdradza też dynamizm i zapał do pracy. Sugeruje naszą kompetencję i rzeczowość. Krótko mówiąc jeśli napiszemy list motywacyjny w sposób profesjonalny, możemy wiele zyskać. Zastanówmy się więc co jest ważne podczas pisania listu i jakich błędów należy unikać.

Reklama

Konkret

Konkret to bardzo ważna rzecz. Nasz list motywacyjny nie może obejść się bez konkretów. Dlaczego? Przypuśćmy na przykład, że nie napiszemy konkretnie o jakie stanowisko nam chodzi. W takiej sytuacji możemy zostać przydzieleni do zupełnie innej grupy. No a przecież nie o to nam chodzi aby wykonywać pracę nie zgodną z naszymi kompetencjami. Jeśli nie podamy dokładnie czego oczekujemy, nasz list motywacyjny może wylądować w koszu. Pracodawcy nie znoszą bowiem osób niezdecydowanych. Nasza aplikacja powinna mówić o tym,że wiemy czego chcemy. Zadbajmy więc o to, aby trzymać się konkretu i tematu. Nie zbaczajmy z tematu wskazanego w ogłoszeniu o pracę.

Przemyślmy to

Listu motywacyjnego nie powinniśmy pisać w ostatniej chwili. Warto dać sobie kilka dni czasu. Najpierw powinniśmy zrobić notatki i zaplanować sobie dokument. Następnie napiszmy nasz list motywacyjny, a potem… prześpijmy się z nim. Na drugi dzień przejrzyjmy go jeszcze raz. W ten sposób będziemy w stanie zdobyć się na obiektywizm. Na pewno zauważymy jakieś błędy, które będzie można poprawić. W ten sposób pracują dziennikarze i pisarze. Po prostu muszą przespać się ze swoimi artykułami, racami. To zachowanie bardzo profesjonalne.

List motywacyjny to nie CV

Nie zamieszczajmy więc w liście motywacyjnym informacji, które zawarliśmy w Curriculum Vitae. Te dwa dokumenty powinny się od siebie zdecydowanie różnić. Jeśli list motywacyjny będzie streszczeniem CV, możemy być posądzeni o brak kompetencji. A tego chyba nie chcielibyśmy.

Stopka autorska: list motywacyjny – http://www.innecv.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.3/10 (liczba ocen: 4)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    List motywacyjny to nadzwyczaj poważna część składowa aplikacji. Opowiada mnóstwo informacji o nas. Ostrożny pracodawca potrafi wyłowić pomocne dane, które mogą zaważyć o niepowodzeniu naszej aplikacji. Wobec tego powinno się dopracować wszelki element podania o pracę.

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz