Mapy turystyczne – podstawa każdej wycieczki rowerowej

W trakcie tej cieplejszej części roku często bywa, że mamy ogromną potrzebę wybrać się za miasto. Zielone drzewa i kolorowe pola, łąki i lasy wzywają nas do siebie. Pragniemy wtedy wskoczyć na nasz rowerek i gnać przed siebie, gdzie poniesie nas nasza fantazja i koła roweru. Bywa jednak, że koła i fantazja potrzebują podpowiedzi. Rodzi się pytanie: dokąd pojechać?

Reklama

Wycieczka rowerowa z mapą turystyczną

Wycieczka rowerowa z mapą turystyczną

Aby wycieczka była udana, dobrze jest się do niej przygotować choć w minimalnym stopniu. Oprócz sprzyjającej pogody i ochoty, ważnym elementem decydującym o powodzeniu wycieczki są mapy turystyczne. Jednak na mapie możesz zobaczyć, dokąd i jaką drogą dojedziesz, sprawdzisz, jak nie wpakować się w na ruchliwą drogę. Mapy turystyczne charakteryzują się dokładną skalą, czyli taką w przedziale 1:25’000 do 1:200’000. Publikacje te przedstawiają za pomocą rysunku poziomic ukształtowanie terenu, różne rodzaje dróg, w tym takie, które rowerzystę interesują najbardziej – lokalne drogi asfaltowe, gruntowe, leśne, a na tych bardziej szczegółowych widać też wszystkie drogi polne. Jeżeli masz potrzebę zbadać okoliczne pola i lasy na rowerze i zależy Ci na tym, żeby się za bardzo nie zgubić, nie zapomnij zabrać na przejażdżkę mapy. Dotyczy to również tych osób, które od lat zamieszkują w tej samej miejscowości. Zdarzają się osoby, które wiedzą o swojej okolicy wszystko i wszędzie były, jednak większość z nas nie miała okazji tak naprawdę poznać terenów znajdujących się w bliższej czy dalszej okolicy. Nie wiemy, co kryje się kilometr czy kilkanaście kilometrów od miejsc, w których tak często bywamy. Naprawdę warto się pokusić o wjechanie rowerem wgłąb okolicznych pól i lasów, które kryją wiele ciekawostek i odkrywają przed nami bardzo malownicze krajobrazy. Mapa turystyczna wskaże nam cel i zaprowadzi do niego. Pozwoli także bezpiecznie spędzić czas w plenerze.

Gdy pragniesz zorganizować udaną wypad rowerowy za miasto i lepiej poznać swoją okolicę, nabądź mapę turystyczną obszaru, po którym będziesz się poruszać. Będzie Ci służyć nawet w domu, do planowania tras i odbywania wypraw palcem po mapie.

Stopka autorska: mapy turystyczne – http://www.ksiegarniamapnik.pl