Rozwój map turystycznych w ostatnim czasie

Mapa turystyczna

Mapa turystyczna – nieodzowne wyposażenie w czasie wyprawy

Każdy, kto co jakiś czas wędruje po górach może obserwować coraz większy wybór szczegółowych map turystycznych poszczególnych pasm Sudetów, Beskidów, Tatr lub Gór Świętokrzyskich i innych terenów kraju. Pamiętamy, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych najpopularniejszym wydawnictwem zajmującym się opracowywaniem na szerszą skalę map turystycznych było Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych. Stan taki utrzymywał się przez około pięć dekad. Jednak można zaobserwować, że już pod koniec lat 80. poprzedniego stulecia i w kolejnych latach zaczęły pojawiać się nowe wydawnictwa kartograficzne produkujące publikacje dla turystów, a ich opracowania otrzymywały nową jakość.

Reklama

Kiedy porównamy mapy te sprzed dwudziestu lat z tymi wydawanymi dzisiaj, stwierdzimy, że te współczesne nieco różnią się od swoich poprzedniczek. Generalnie można powiedzieć, że zauważalne są zmiany na lepsze takie jak poprawa czytelności czy szczegółowości. Nie dotyczy to co prawda wszystkich wydawnictw, ale zdecydowanie idzie ku lepszemu.

Sporą pomocą dla osób korzystających z map stało się nanoszenie na znakowane szlaki turystyczne przedstawione na mapach czasów przejścia na ich odcinkach. Wydaje się też coraz większą ilość map regionów, które uchodziły dotychczas za nie tak atrakcyjne turystycznie, by opracowywać dla nich mapy. Na wydawanych w ostatnim czasie publikacjach pojawia się coraz więcej szlaków rowerowych, gdyż szlaki rowerowe w Polsce tworzą coraz gęstszą sieć. W związku z tym, iż trasy te są wytyczane przez różne podmioty, czasem trudno zebrać o nich informacje, co jest przyczyną takiej sytuacji, że niektórych szlaków rowerowych brak na mapie turystycznej.

Mapa turystyczna dość często na drugiej stronie ma informator nierzadko ilustrowany, który może stanowić bardzo przydatny przewodnik, często będący zachętą do zapoznania się z walorami pokazanego na mapie regionu.

Powstają również publikacje dedykowane rowerzystom czy kajakarzom takie jak mapy rowerowe oraz mapy kajakowe.

Niektóre tytuły map turystycznych mają również swoje wersje odporne na przetarcie czy działanie wody. Są to mapy albo laminowane albo drukowane na specjalnym gatunku papieru syntetycznego.  A rozwój nawigacji gps w ciągu ostatnich lat sprawił, że wzrasta ilość map turystycznych, które można kupić jako pliki elektroniczne dla różnorakich urządzeń współpracujących z systemem nawigacji satelitarnej.

Wniosek z tego można wyciągnąć następujący: mamy coraz więcej publikacji, które są coraz praktyczniejsze w użytkowaniu i wzrasta ich dostępność, co ułatwia uprawianie turystyki pieszej i rowerowej w najróżniejszych częściach kraju.

Stopka autorska: mapy rowerowe – http://www.mapyszlakowrowerowych.blogspot.com/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz