Refluks – przyczyny, objawy i leczenie

Ludzie w dzisiejszych czasach żyją w pośpiechu i mało higieniczne. Jemy na co dzień byle co i byle gdzie, dlatego coraz więcej osób w różnym wieku cierpi na refluks, który objawia się pieczeniem w gardle i przełyku oraz w okolicach mostka. Jest to przypadłość bardzo przykra i nieprzyjemna, jednakże można sobie z nią poradzić, także na własną rękę.

Reklama

Jak rozpoznać refluks?

zgagaChoroba refluksowa jest przykra i kłopotliwa. Polega ona na tym, że treść pokarmowa cofa się z żołądka z powrotem do przełyku. Powoduje to dyskomfort i pieczenie. Do przełyku przedostaje się też kwas solny, który powoduje uszkodzenie ścian przełyku oraz zapalenie błony przełyku, ponieważ nie jest ona odporna na ten kwas. U zdrowego człowieka nie występuje on w przełyku. Refluks objawia się przede wszystkim pieczeniem w jamie ustnej, które nasila się po jedzeniu, podczas leżenia na wznak i przy pochylaniu się. Ludzie czują też często, że pokarm wraca do przełyku, lub wydaje się, że mają coś w gardle. W ustach może też pojawić się smak soli oraz mydlin, uporczywe czkawki i trudności w połykaniu. Czasami takie dolegliwości występują u osób, które się przejadły, jednakże jeśli występują nagminnie to każdy powinien odwiedzić lekarza.

Jak zapobiegać chorobie?

Zgaga i refluks nie będą nas męczyć, jeśli zmienimy swoją dietę. Powinniśmy zrezygnować z potraw ciężkostrawnych oraz z jedzenia obfitych posiłków. Powinniśmy spożywać pięć lekkich posiłków w równych odstępach i nie objadać się na noc. Nie powinno się iść spać bezpośrednio po posiłku, ponieważ dolegliwości mogą się wtedy nasilić. Nie pijemy napojów gazowanych, czerwonego wina oraz nie palimy papierosów. Oczywiście, sposobem na refluks są też leki, które w większości aptek można kupić bez recepty.

Czy ta choroba jest groźna?

Refluks i zgaga jak wszystkie choroby może prowadzić do powikłań, szczególnie jeśli nie będziemy się leczyć. Może prowadzić do zwężenia przełyku, owrzodzenia przełyku, krwawień a nawet w ostateczności do raka przełyku, który jest trudny w leczeniu.

Stopka autorska: Zgaga – http://www.przelykbarretta.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz