Sposoby leczenia astygmatyzmu

Ludzkie oko jest zbudowane z gałki ocznej z nerwem wzrokowym, aparatu ochronnego i ruchomego, a sama gałka osadzona jest w oczodole. W przybliżeniu ma kształt kuli i złożona jest z siatkówki, tęczówki, twardówki, rogówki i naczyniówki. Bardzo ważną częścią oka jest rogówka, która pełni rolę soczewki.

Reklama

Astygmatyzm utrudnia widzenie

niebieskie okoPrawidłowo zbudowana ma kształt kuli, ale przy astygmatyzmie przybiera nierówny kształt i z jednej strony jest bardziej wypukła, przez co posiada w tym miejscu większą moc optyczną. Pacjent z astygmatyzmem widzi więc nieostro. Niewielki astygmatyzm może zupełnie nie dawać objawów i nie wymaga leczenia, jednak większa wada powoduje u chorego zaburzenia widzenia, bóle głowy, przewlekłe zapalenie spojówek lub brzegów powiek i może występować razem z krótkowzrocznością albo dalekowzrocznością.

Z pomocą przychodzi wiązka laserowa

Okulista, który rozpozna astygmatyzm, może także zalecić laserowe leczenie astygmatyzmu. Zabieg za pomocą lasera może zostać wykonany u pacjenta, który ukończył 20. rok życia, ponieważ oko w tym wieku przestaje się powiększać i nie zmienia się kształt rogówki. Lekarz, za pomocą lasera, zmienia kształt rogówki. Gdy astygmatyzm pojawił się razem z objawami zaćmy, jest on likwidowany podczas operacji oczu.

Najczęściej wystarczą szkła

Jeśli chory skarży się na bóle głowy i kłopoty z widzeniem, powinien udać się do okulisty, który zbada wzrok i dobierze odpowiednie szkła kontaktowe lub okulary. Jeśli wada jest niewielka, okulary wystarczy nosić jedynie do czytania, do nauki, do prowadzenia samochodu i pracy przy komputerze. Jeśli zaś jest poważna optyk wykonuje specjalne, cylindryczne a nawet cylindryczno-sferyczne soczewki.

Dużo lepsze wyniki osiąga się jednak nosząc toryczne szkła kontaktowe. Muszą być one jednak wykonane z najwyższą starannością i fachowo dobrane, a osoba korzystająca z soczewek musi pamiętać o codziennych zabiegach higienicznych, regularnym czyszczeniu i wymianie szkieł. Istnieją także specjalne, twarde soczewki, które zakłada się jedynie na noc. Wpływają one na kształt rogówki oka, jednak po ich ściągnięciu efekt jest na tyle krótkotrwały, że trzeba je stosować regularnie, jednak w dzień nie trzeba już używać ani soczewek, ani okularów.

Stopka autorska: astygmatyzm – http://www.natemat.com.pl/zdrowie/okulista/astygmatyzm.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz