Jak chronić oczy latem?

Nauczyliśmy się już, że podczas wakacji powinniśmy chronić skórę kremami z filtrami UV. Wciąż jednak zapominamy, że promienie słoneczne mogą być niebezpieczne także dla naszych oczu.

Reklama

latoProblemy z oczami mamy najczęściej latem, ponieważ często zwyczajnie nie pamiętamy, żeby chronić je w słoneczne dni przed szkodliwymi promieniami. Takie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych schorzeń, nawet do choroby oczu jaką jest jaskra, czyli nieodwracalnej utraty wzroku. Najczęstszą reakcją oka na silne nasłonecznienie jest zapalenie spojówek. Charakteryzuje się szczypaniem oczu, pieczeniem, łzawieniem, uczuciem piasku pod powiekami i światłowstrętem. Grozi nam też zapalenie brzegów powiek i rogówki.

Częste działanie promieniowania ultrafioletowego może doprowadzić do nieodwracalnej degeneracji siatkówki. Uwalnia bowiem wolne rodniki tlenowe, które sprzyjają powolnym zmianom siatkówki w jej centralnej części, czyli w plamce żółtej. To właśnie ta część oka umożliwia precyzyjne widzenie i jest najbardziej wrażliwa na promienie UV. Dlatego w lecie bezwzględnie powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Najlepszą ochronę zapewniają szkła brązowe, bursztynowe, zielone lub szare. Na okularach szukajmy oznaczenia CE. Znak ten potwierdza zgodność filtrów z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Warto też uwzględnić w diecie produkty zawierające luteinę (żółtko, szpinak, brokuły, zielony groszek, kukurydza, kapusta pekińska, sałata, buraki, kalarepa) lub stosować jej suplementy. Luteina zapobiega degeneracji soczewki oka i plamki żółtej.

Stopka autorska: jaskra – http://www.jaskra.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz