Stulejka – istota choroby

Stulejka jest chorobą, na którą zapadają mężczyźni i jest to schorzenie wrodzone lub nabyte wraz z czasem rozwoju – może się pojawić w każdej chwili, nawet już w jesieni życia.

Reklama

dziecko w łóżeczku

Ogólnie rzecz biorąc, choroba ta polega na zwężeniu ujścia napletka, co jednoznacznie uniemożliwia lub wyjątkowo utrudnia ściągnięcie napletka – zarówno we wzwodzie, jak i w stanie spoczynku penisa.

Stulejka

Ze stulejką mamy do czynienia również wtedy, gdy możliwe jest odsunięcie napletka, ale gdy tej czynności oraz podczas erekcji, występuje silny ból i ucisk.

Stulejka dzieli się na dwa typy schorzenia. Może być całkowita – i wtedy nie da się zupełnie ściągnąć napletka, ale może być też częściowa – gdy ściąganie to jest utrudnione. Nie bez znaczenia jest łacińska nazwa, która w dość jasny sposób pokazuje istotę schorzenia – otóż stulejka po łacinie to kaganiec. Nic dodać, nic ująć.

Na początku, gdy pojawiają się problemy ze ściągnięciem napletka, nie mamy jeszcze do czynienia z chorobą – ze stanem patologicznym – mówimy o niej dopiero na pewnym etapie rozwoju organizmu – gdyż rzeczą całkowicie normalną jest to, że zarówno u noworodków (tutaj warto zauważyć, że napletek jest sklejony z żołędzią mastką), jak i niemowląt-chłopców, a także dzieci do około trzeciego roku, nie da się całkowicie odsunąć napletka do rowka zażołędnego.

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki polega na przeprowadzeniu operacji. Jeśli jest to stulejka u dzieci, należy wykonać operację po ukończeniu drugiego roku życia. Następnie, wraz pojawieniem się schorzenia w późniejszym okresie rozwoju, operację wykonuje się na bieżąco.

Aby problem w ogóle się nie pojawił, warto zainteresować się obrzezaniem.

W łagodnych stadiach stulejkę można leczyć naciągając napletek – na przykład podczas gorącej kąpieli (metoda ta jest zwana metodą Beauge’a). Często jest to jednak nie skuteczne i tak należy, podczas operacji, usunąć napletek całościowo lub częściowo – przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czasem stosuje się też zabieg, który polega na poszerzeniu ujścia napletka. Czas rekonwalescencji w każdym przypadku wynosi około dwa tygodnie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz