Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) ma charakter ubezpieczenia obowiązkowego. W związku z tym odpowiednie służby mogą przeprowadzać kontrolę spełnienia tego obowiązku.
Kto kontroluje kierowców i posiadaczy samochodów?
Organy zobowiązane do kontroli spełnienia obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC są: Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna, Inspekcja Ruchu Drogowego, a także organy upoważnione do rejestracji pojazdów mechanicznych – Urzędy Komunikacji Miejskiej. Zaś organami uprawnionymi do kontroli są, tzw. UFG czyli – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Co w przypadku kontroli?
W przypadku kontroli osoba kontrolowana zobowiązana jest okazać stosowne dokumenty. Dokumentem potwierdzającym fakt zawarcia umowy o składkę ubezpieczenia OC może być dowód opłacenia składki lub polisa ubezpieczeniowa. W przypadku, gdy kontrolowana osoba nie jest w stanie przedstawić dokumentu poświadczającego fakt wykupienia ubezpieczenia OC, organ kontroli kontaktuje się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który wzywa osobę do uiszczenia opłaty w terminie do 30 dni od daty doręczenia wezwania lub do przedstawienia odpowiednich dokumentów poświadczających posiadanie polisy ubezpieczenia OC.
Egzekucja opłaty za brak polisy obowiązkowej OC
W przypadku, gdy po upływie 30 dni od daty stwierdzenia brak ubezpieczenia posiadacz pojazdu nie dokona opłaty, egzekucja jest możliwa w trybie administracyjnym. Na wniosek Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego na podstawie sporządzonego przez niego tytułu wykonawczego, organ egzekucyjny przeprowadza egzekucję, której wszczęcie nastąpi w momencie doręczenia posiadaczowi pojazdu odpisu tytułu wykonawczego.
Stopka autorska: składkę ubezpieczenia OC – http://www.motobiznes.net/Ubezpieczenia-OC.htm
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!