Świeradów Zdrój i Góry Izerskie

Jeśli myślimy o niezwykłym miejscu wypoczynku połączonym z korzystnym wpływem na nasze zdrowie, warto rozważyć przynajmniej kilkudniowy pobyt w Górach Izerskich i prześlicznej miejscowości uzdrowiskowej – Świeradowie Zdrój. Miasteczko to położone jest u podnóży Gór Izerskich, niedaleko od największego miasta regionu, czyli Jeleniej Góry.

Reklama

ŚwierardówHistoria miejscowości jako uzdrowiska, sięga XVIII wieku. Pobrano wówczas pierwsze próbki wód ze świeradowskich źródeł i odkryto ich leczniczy wpływ na różne rodzaje chorób. W Świeradowie swoje źródła mają wody radonowe, mineralne i borowiny, doskonale nadające się do leczenia chorób reumatycznych oraz różnych schorzeń ginekologicznych, czy też układu krążenia. Obecnie w świeradowskich zakładach uzdrowiskowych jest ponad 400 miejsc dla kuracjuszy. Świeradów jest jednak nie tylko miasteczkiem uzdrowiskowym.

Ze względu na swoje położenie, stanowi on również bardzo atrakcyjną bazę wypadową dla turystów uwielbiających wycieczki górskie. Ze Świeradowa wyruszają szlaki na pobliskie szczyty: Zajęcznik, Stóg Izerski oraz Polanę Izerską, które mogą być albo celem oddzielnych wycieczek, albo początkiem dłuższego sudeckiego trekkingu. Co więcej, Świeradów jest również atrakcyjnym miejscem pobytu dla miłośników sportów zimowych – w mieście funkcjonuje bowiem kilka dobrze przygotowanych wyciągów narciarskich, a ponadto – niedaleko stąd do wspaniałych tras do narciarstwa biegowego, których aż 150 kilometrów poprowadzono w Górach Izerskich.

Turyści nastawieni na krótsze piesze wycieczki oraz wycieczki rowerowe, również będą usatysfakcjonowani. Wiele atrakcji turystycznych znajduje się w samym mieście. Spragnieni pogłębionego relaksu z pewnością docenią kilka salonów SPA, natomiast turyści poszukujący wrażeń kulturalnych mogą w tym czasie podziwiać interesującą architekturę miasteczka, w tym zespół uzdrowiskowy z XIX wieku, czy też pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku. Wielu pozytywnych wrażeń dostarczy nam także najbliższa okolica Świeradowa. Niedaleko od miasteczka wszak rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące w najwyższe partie Sudetów, niedaleko znajdują się również wspaniałe sudeckie wodospady: Szklarka i Kamieńczyk.

Bardzo wiele atrakcji czeka na nas również po czeskiej stronie Sudetów – jednym z przykładów jest najstarsze muzeum zamkowe Europy Środkowej – zamek Frydlant. Jeśli chodzi o miejsca noclegowe, to Świeradów posiada bardzo rozwinięte zaplecze noclegowe. W Świeradowie działa kilka hoteli, wiele pensjonatów, noclegi można też znaleźć w kwaterach prywatnych.

Stopka autorska: Świeradów – http://www.noclegi-online.pl/noclegi/swieradow-zdroj

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz