Zakupy przez Internet oraz ich historia

laptop na zakupyKupowanie przez Internet stało się już dla wielu ludzi codziennością. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak to wszystko się zaczęło oraz kiedy? Może wiesz kto pierwszy wyruszył na podbój Internetu ze swoim asortymentem? Nie wiesz?! To zapraszam do zapoznania się z informacjami poniżej. Znajdziesz tam historię zakupów internetowych, począwszy od powstania technologii będącej swego rodzaju platformą dla kupowania przez Internet, a skończywszy na pierwszych sklepach internetowych.

Reklama

Fundamenty dla zakupów internetowych

Zakupy przez Internet rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie istniała odpowiednia technologia, która mogłaby to umożliwić. Za protoplastę nie tylko handlu internetowego, ale również innych usług oferowanych przez Internet możemy uznać człowieka o nazwisku Tim Berners-Lee. Człowiek ten w 1989 roku wpadł na pomysł stworzenia sieci o zasięgu globalnym, która umożliwiałby wymianę oraz udostępnianie dokumentów opartych o język znaczników HTML. Zaledwie rok po zrodzeniu się idei budowy sieci Internet, Tim Berners-Lee zaprojektował serwer WWW, a także swoją przeglądarkę internetową.

1994 – Pizza Hut

1994 rok był w pewnym sensie przełomowy dla zakupów z wykorzystaniem sieci Internet. W roku tym sieć restauracji Pizza Hut, umieściła w Internecie swoją stronę WWW, za pomocą której można było zamawiać produkty oferowane przez Pizza Hut. Wydarzenie to było bardzo istotne dla handlu elektronicznego, gdyż przeniosło zakupy z fizycznego, do wirtualnego świata. W tym momencie zaczęła rozwijać się całkiem nowa branża zwana z języka angielskiego E-commerce (handel elektroniczny).

Bezpieczeństwo z SSL

Handel elektroniczny miał jedną zasadniczą wadę. Podczas dokonywania transakcji zakupu istniało prawdopodobieństwo przechwycenia poufnych danych, których podanie było konieczne, aby transakcja mogła być zawarta. Problem przechwycenia danych został na szczęście zminimalizowany, dzięki pracownikom firmy Netscape, którzy zaprojektowali w 1994 r. protokół SSL. Protokół ten był i jest nadal (obecnie jest w dużej mierze zmodyfikowany) wykorzystywany do szyfrowania danych.

Oprogramowanie E-commerce – 1994

Zakupy w sieci wymagają stosowania specjalistycznego oprogramowania po stronie serwera, które będzie zarządzać sprzedażą. Wiedzieli o tym doskonale twórcy firmy Intershop, którzy w 1994 roku rozpoczęli swoją działalność na rynku E-commerce. Pomysł projektowania tego typu oprogramowania okazał się strzałem w dziesiątkę. Obecnie Intershop dostarcza swoje oprogramowanie do chociażby takich firm, jak Hewlett-Packard (HP), BMW oraz Deutsche Telekom.

Firma Amazon – 1995

Pewnie wielu z Was słyszało o firmie Amazon. Mało kto jednak wie, że korzystać z usług tego serwisu możemy już od ponad 15 lat. Początkowo na stronie Amazon mogliśmy znaleźć tylko książki. Obecnie asortyment tego serwisu jest bardzo szeroki. Możemy tam znaleźć m.in. elektronikę użytkową (RTV, telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, komputery), sprzęt AGD, meble, a także wiele innych produktów.

Serwis aukcyjny eBay

W Polsce zakupy na aukcjach internetowych należą do Allegro. Jednak na świecie prym wiedzie eBay, którego początki sięgają roku 1995.

Stopka autorska: www.strefa-zakupowa.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.7/10 (liczba ocen: 9)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz