Usiądź wygodnie – siodełka rowerowe dla wymagających

Szukając idealnego siodełka nie warto kierować się opiniami innych. Główną zasadą jest dobranie go indywidualnie do swojego „siedzenia” – to, że koleżanka czy kolega polecają nam dany model niekoniecznie oznacza, że my będziemy zadowoleni. Istnieje kilka kryteriów, którymi powinniśmy się kierować, aby siodełko spełniało wszystkie wymagania.

Reklama

Siodełko to element roweru, na którym spoczywa największa odpowiedzialność za komfort jazdy. Wycieczka po najpiękniejszej trasie okaże się niewypałem, jeżeli siodełko będzie zbyt twarde lub zbyt szerokie. Pamiętajmy jednak, że na bardzo długich trasach przydadzą się jeszcze spodenki ze specjalną wkładką. Nie zniechęcajmy się także do siodełka, na które wsiadamy na początku sezonu, lub zaczynając swoją przygodę z rowerem w ogóle (dlatego lepiej zrezygnować na początek z długich wypraw) – wysokiej klasy siodełko w trakcie użytkowania ubije się nieco, a więc komfort naszej jazdy wzrośnie. Przede wszystkim zastanówmy się, w jakim celu kupujemy rower, bo od tego w dużej mierze zależy wybór siodełka. To ta część roweru, przy której zakupie nie warto oszczędzać – zazwyczaj wymieniamy je bardzo rzadko, zatem wydatek rozłoży się w czasie. Natomiast jakość i materiał droższego siodełka okażą się nieporównywalnie lepsze i zapewnią dużo większy komfort w czasie jazdy. Najlepiej zrobimy zasięgając opinii eksperta w profesjonalnym serwisie rowerowym. W tym celu nie musimy nawet ruszać się z domu – bogatą ofertą i profesjonalną obsługą charakteryzują się także sklepy internetowe, takie jak trybik.pl.

W pierwszej kolejności warto jednak wziąć pod uwagę podział na siodełka męskie i damskie. Różnice konstrukcyjne wynikają z budowy anatomicznej naszych ciał. Średnio szerokość kości u mężczyzny to 118 mm, natomiast u kobiety to 148 mm, z tego względu siodła rowerowe damskie są nieco szersze.

W następnej kolejności kryterium, które decyduje o zakupie to cel w jakim w ogóle kupujemy rower. W zależności od niego różny jest kąt nachylenia naszego ciała podczas jazdy: przy uprawianiu sportów wyczynowych jesteśmy najbardziej pochyleni (15º), przy uprawianiu sportów (dłuższe trasy) wynosi on 30º, umiarkowany to 60º, natomiast jeżeli rower ma służyć jedynie przejażdżkom po mieście – 90º. Biorąc pod uwagę to kryterium warto przyjąć założenie, że im mniejszy kąt nachylenia, tym siodełko powinno być węższe. 15º nachylenia odpowiada zazwyczaj osobom poruszającym się na rowerach szosowych, natomiast ten ostatni jest typowy dla jednośladów miejskich lub trekkingowych i w ich przypadku można kupić szersze siodełko.

Nie trzymajmy się zasady, że im szersze siodełko i bardziej miękkie, tym lepiej. Zbyt szerokie siodełko w trakcie jazdy sprawi, że będziemy ocierać o nie wewnętrzną stroną ud, przez co narazimy się na bolesne podrażnienia. W przypadku wypełnienia coraz więcej początkujących amatorów dwóch kółek decyduje się na siodła o wypełnieniu żelowym – postrzegane są jako miękkie i wyjątkowo wygodne.

Wybierając siodełko niektórzy kierują się także jego obiciem. Według wielu użytkowników najlepsze są siodła wykonane ze skóry – to naturalny materiał, który sprawia, że ciało w czasie jazdy lepiej oddycha, co niweluje ryzyko odparzeń. Niestety skóra wymaga od nas poświęcenia czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego popularniejsze (i nie zawsze tańsze) są siodła z materiałów syntetycznych. Często oferują one takie same lub lepsze właściwości niż te skórzane.

Bogata oferta rynkowa pozwala przebierać i wybierać wśród różnych modeli siodełek. Każdy sklep oferuje niemal każdy rodzaj siodełek – warto w tej kwestii kierować się komfortem, a nie wyglądem – serwisy internetowe, takie jak trybik.pl oferują także stylowe pokrowce na siodełka, zatem możemy je później dowolnie dopasować do naszego roweru.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz