Analiza techniczna wykresów giełdowych

Jedną z najpopularniejszych metod analizy rynków finansowych jest analiza techniczna. Inaczej mówiąc, jest to po prostu analiza wykresów. Uproszczona nazwa bierze się z pewnego faktu. Chodzi o to, że najważniejszym narzędziem w rękach analityka technicznego jest właśnie wykres.

Reklama

analiza wykresówAby zrozumieć ten rodzaj analizy należy poznać główne założenia tej metody, których poznanie pozwoli laikowi zrozumieć istotę analizy technicznej.

Pierwszym i bezsprzecznie najważniejszym założeniem jest: „Rynek dyskontuje wszystko’. Zwolennicy analizy technicznej uważają, że wszystkie czynniki mogące mieć jakikolwiek wpływ na cenę instrumentu finansowego znajdują pełne odbicie w cenie tego instrumentu. Może wydawać się to niezrozumiałe lub nawet nieprawdziwe jednak kwestia tą można łatwo i logicznie wytłumaczyć. Twierdzenie, że wszelkie informacje są już odzwierciedlone w cenie instrumentów, sprowadza się do zależności mówiącej o tym, że jeżeli popyt przewyższa podaż to ceny rosną. Jeżeli jest odwrotnie to ceny maleją. Zatem jeżeli ceny rosną to popyt przewyższa podaż, a zatem wszelkie dane gospodarcze, polityczne czy społeczne muszą temu sprzyjać. Jeżeli ceny spadają to analogicznie informacje fundamentalne również temu sprzyjają. Zatem nie ma większego sensu poszukiwanie informacji gospodarczych, jeżeli i tak wiadomo z wykresu jaki mają wydźwięk.

Drugim założeniem analizy technicznej jest twierdzenie, że „ceny podlegają trendom”. Pojęcie trendu ma absolutne znaczenie dla analizy technicznej. Najprościej mówiąc trend oznacza, iż ceny podążają w jednym kierunku przez dłuższy okres czasu. W tym miejscu należy również wspomnieć o pewnej kwestii. Mianowicie trend wykazuje większa tendencję do kontynuacji swego kierunku niż do jego zmiany. Większość technik i narzędzi w analizie wykresów służy właśnie do badanie trendu, czyli rozpoznawania jego wczesnych faz oraz śledzenie trendów już istniejących. Głównym celem analityka technicznego jest właśnie rozpoznanie trendu w najwcześniejszej jego fazie w celu zajęcia pozycji zgodnej z jego kierunkiem.

Ostatnim założenie mówi, że „historia się powtarza”. Założenie to wynika w dużej mierze z ludzkiej psychiką. Jak wiadomo to ludzie tworzą rynki i to właśnie oni sprawiają, że ceny raz idą w górę raz w dół. Umysł ludzki od wieków reaguje tak samo na sytuacje zagrożenia lub euforię. To co się dzieje na wykresach jest odzwierciedleniem tego jakie emocje dominują aktualnie wśród inwestorów – strach czy chciwość. Dlatego właśnie już od wielu lat znane są pewne formacje, które pojawiają się na wykresach cyklicznie. Jeżeli jesteśmy w stanie zidentyfikować takie układy będziemy mogli z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć jak zachowa się cena w najbliższej przyszłości. Można zatem w uproszczeniu stwierdzić, że analiza techniczna zajmuje się pośrednio badaniem ludzkich zachowań.

Stopka autorska: analiza techniczna – http://www.almanachinwestora.pl/analiza-techniczna

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz