Rekuperatory – czym są i jaką pełnią funkcja

Wysokie koszty ogrzewania wynikają głównie ze strat ciepła, co jest spowodowane złą wentylacją pomieszczeń. Zwykłe wentylatory usuwają ciepłe powietrze z pomieszczeń i zamieniają je w świeże, ale chłodne, które trzeba ogrzać. Aby obniżyć koszty ogrzewania w budynkach często stosuje się rekuperatory.

wentylatorCzym jest rekuperator?

Jest to urządzenie, które znajduje swoje zastosowanie w systemach wentylacyjnych. Jego nazwa pochodzi od rekuperacji, czyli procesu odzyskiwania, w tym przypadku ciepła z wywiewanego powietrza. Rekuperator umożliwia ograniczenie strat związanych z utratą ciepła przez złą wentylacją.

Jak działa?

Podstawą tego typu urządzenia są dwa wentylatory: wywiew i nawiew. Jednak najważniejszym elementem budowy jest wymiennik ciepła. To właśnie ta część wentylatora odpowiada za ogrzewanie powietrza. Dodatkowo, w większości rekuperatorów zamontowane są filtry, które zatrzymują wszelakie zanieczyszczenia. Czystsze powietrze to kolejna korzyść z jego stosowania.

Niektóre z urządzeń nie odzyskują tylko ciepła z powietrza, ale także wilgoć. Dzięki takiej funkcji nie następuje przesuszenie powietrza, a w domu panuje odpowiedni mikroklimat.

Gdzie zamontować?

Ten system wentylacji zapewnia cyrkulację powietrza na terenie całego budynku, dlatego wyposażenie jedynie w centralę wentylacyjną jest niewystarczające. Budynek musi zostać wyposażony w dodatkowe kanały wentylacyjne, przeznaczone do transportu świeżego powietrza z zewnątrz, oraz do usuwania zużytego powietrza z pomieszczeń takich jak kuchnia czy toaleta.

Przewody o znacznej średnicy nie dadzą się ukryć w zakamarkach wykończonego domu, dlatego decydując się na wentylację rekuperacyjną, należy zainstalować ją w trakcie budowy. Ewentualnie instalację wentylacji można przełożyć na czas większego remontu, gdzie możliwości wkomponowania przewodów wentylacyjnych są znacznie większe.

Wentylacja rekuperacyjna jest bardzo oszczędną formą wentylacji. Możliwości regulowania przez nas temperatury, jakość powietrza oraz koszty, jakie oszczędzamy na ogrzewaniu budynku nie są jedynymi zaletami tego rodzaju wentylacji. Rekuperatory są ciche w działaniu, energooszczędne, łatwe w obsłudze, a także bezawaryjne.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.wentylatorysklep.pl.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz