Rolety, firany, przesłony czyli…Co na okno?

RoletyCzas na zmiany: przed zimą warto zainteresować się tym, czym przesłaniamy okna. I wybrać coś nowego. Co konkretnie? Oto zestaw propozycji.

Zasłony, firany czy rolety rzymskie. Warszawa i inne wielkie miasta urządza się na potęgę. Od czasów wielkiego boomu mieszkaniowego minęło już wystarczająco dużo czasu, żeby zastanowić się nad zmianą aranżacji okna. I odpowiedzieć sobie na pytanie: czym je przesłonić?

Rolety rzymskie: coraz popularniejsze

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są rolety rzymskie. Warszawa lubi je szczególnie. Dlaczego? Ponieważ małym kosztem pozwala uzyskać całkiem niezły efekt. Sprawia, że wnętrze nabiera eleganckiego charakteru tylko dlatego, że znajdują się oknie.

Czym w ogóle są rolety rzymskie? To składane w harmonijkę kawałki tkaniny. Mogą być dostępne w różnych kolorach i z różnymi wzorami. Najczęściej materiał, z którego są zrobione, jest ciężki, a barwy nasycone i ciemne. Trochę, jak te spotykane w śródziemnomorskich willach.

Rolety weneckie: inna odmiana

Inną odmianą, przypominającą bardzo rolety rzymskie, są te nazywane weneckimi. Także one są eleganckie i stylowe. Tyle, że dodatkowo są marszczone. Zamiast prostych powierzchni dostajemy więc rolety bardziej urozmaicone i ciekawe.

Co oczywiście ma swoje konsekwencje. Chodzi przede wszystkim o to, że takie rozwiązanie nie będzie pasowało do każdego wnętrza. To raz. A dwa, że może być droższe i mniej praktyczne (kurz zbierający się w załamaniach materiału).

Firany: mniej popularne

O ile na popularności zyskują rolety rzymskie, Warszawa znacznie mniej chętnie sięga po firany. Wielu osobom takie rozwiązanie kojarzy się z zamierzchłą przeszłością. Zwykle też firany są na tyle drogie, żeby odstraszyć poważnie zadłużonych właścicieli mieszkań. Kto się jednak na nie zdecyduje, może je całkiem nieźle wykorzystać do podniesienia jakości wystroju wnętrza.

Przykładowo, można zawiesić lekkie, przewiewne firany, które wykonane będą z materiałów bardzo drobnych. W ten sposób dodamy pomieszczeniu nieco fantazji i romantycznego charakteru. Można też zabawić się w design rustykalny i powiesić w oknie zazdroski.

Przesłony różnego rodzaju

Całkowitą nowością są przesłony zrobione z różnego rodzaju lekkich materiałów. To nie firany, ani tym bardziej nie rolety rzymskie, zasłaniające okno kompletnie. To na przykład koraliki, piórka albo wstążki umieszczone na sznurkach.

Nie dopuszczają do wnętrza wzroku ciekawskich, urozmaicają je, a jednocześnie nie przesłaniają okna całkowicie. Niezła opcja dla tych, którzy lubią oryginalność. A także dla tych, którzy chcą zrobić coś własnoręcznie.

Przesłony sztywne: wyjmowane

Każdy wie, jak wyglądają okna w ruderze: są najczęściej przesłonięte dyktą lub kartonem. To samo można zrobić w domu. Oczywiście – w sposób znacznie bardziej estetyczny i elegancki. A mianowicie stosując ruchome stelaże i ekrany obite materiałem. Takie coś można w okno wstawić, a potem z niego wyjąć i oprzeć o ścianę. Jest to niewątpliwie tyleż oryginalne, co niepraktyczne. Być może dlatego mimo wszystko Warszawa wybiera rolety rzymskie.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą RolSun

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz