Cukrzycowe stopy – nie takie słodkie

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna. Nieleczona, może powodować wiele powikłań. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej. Polega ona tym, że osoba cierpiąca na tę chorobę przestaje odczuwać ból, skoki temperatury i inne dolegliwości. Z kolei to może doprowadzić do niedokrwienia kończyn oraz ich anatomicznych zmian, takich jak odciski i owrzodzenia.

Reklama

buty zdrowotneTakim osobom zalecane są buty zdrowotne, które będą minimalizować nieprzyjemne skutki cukrzycy. W przypadku osób z niskim lub średnim ryzykiem wystąpienia choroby, zaleca się obuwie profilaktyczne. Jak powinno być skonstruowane obuwie zdrowotne dla diabetyków?

Diabeł tkwi w detalach

Konstrukcja butów zdrowotnych, wykonanych dla diabetyków, musi uwzględniać kilka ważnych cech. W tego rodzaju obuwiu należy ograniczyć do minimum wszystkie elementy, które mogłyby uciskać stopę, powodować jej ból i tworzenie się ran. Najlepiej unikać wszelkich zgrubień i szyć, które mogą ją narażać na nieprzyjemne doznania.

Budowa anatomiczna stopy i wszelkie jej deformacje są wskazówką do tego, jak powinno wyglądać obuwie zdrowotne. Mowa tu o uwzględnieniu wrażliwych miejsc, o które szczególnie trzeba dbać.

Buty na rzepy, wkładka z pianki

Konstrukcja butów powinna być dobrze przemyślana. Najlepiej jeśli podszewka cholewki zostanie wykonana z jednego kawałka materiału. Dobrze jeśli takie buty zdrowotne uwzględniają rzepy lub wiązania. Daje to możliwość lepszego dopasowania do stopy. Ponadto sama cholewka powinna być również zabezpieczona pianką, która będzie pełnić funkcje ochronne.

Niezwykle istotna jest także piankowa wkładka, która będzie amortyzować wstrząsy podczas chodzenia. W przypadku obuwia zimowego, podeszwy powinny być chropowate z rzeźbieniami, które będą minimalizować ryzyko poślizgnięcia się. Jest to szczególne ważne u diabetyków o mniejszej sprawności ruchowej. Sama konstrukcja takich butów powinna być bardzo lekka i nie obciążać stóp.

Lepsze bo naturalne

W butach zdrowotnych dla cukrzyków ważny jest materiał, z którego są wykonane. Ważne, żeby była to skóra naturalna, która dopasowuje się do kształtu i stopy i może się odkształcać. Może być to nubuk czy welur.

Dobrze jeśli materiały są higieniczne. Mowa tu o przepuszczalności powietrza i zapewnieniu prawidłowego” oddychania stopy”. Takie buty zdrowotne powinny być miękkie i cechować się niezwykłym komfortem podczas chodzenia. Dzięki tym właściwościom skóra stóp cukrzycowych nie będzie narażona na otarcia, zniekształcenia i rany, które bardzo ciężko się goją.

Tego rodzaju obuwie zapewnia funkcjonalność, odpowiednie kształty i wymiary. Dzięki niemu można zminimalizować wystąpienie różnego rodzaju obtarć. Właściwe wykonane buty zdrowotne to przede wszystkim prawidłowa konstrukcja, która uwzględnia miejsca szczególnie wrażliwe oraz materiał, cechujący się zarówno właściwościami reologicznymi jak i higienicznymi.

Buty zdrowotne posiadają także odpowiednie atesty zdrowotne. Powinny być również noszone jako obuwie profilaktyczne, które gwarantuje odpowiednią pozycję stopy, a przy tym wpływa na postawę.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz