Współczesne zastosowania betonu

Beton, a właściwie jego specyfika oraz typowe zastosowania nie są żadną tajemnicą dla specjalistów branży budowlanej. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z popularności różnego typu imitacji betonu w aranżacji wnętrz.

Reklama

Skład i właściwości betonu

Beton jest chyba najbardziej znanym materiałem budowlanym. Jest to kompozyt składający się piasku lub żwiru, czyli kruszywa, cementu pełniącego rolę spoiwa, a także wody. Jest to podstawowy skład, który często ulega rozszerzeniu i modyfikacji, aby uzyskać konkretne właściwości materiału. Chodzi o różnego rodzaju dodatki i domieszki, powodujące na przykład wzrost kwaso-, żaro- czy mrozoodporności, ścieralności, urabialności czy też wodoszczelności.

Proces powstawania betonu charakteryzuje się wyjątkową prostotą, co przekłada się na popularność tego materiału na placach budowy. Wystarczy zmieszać wszystkie niezbędne elementy w odpowiednich proporcjach. Po zawiązaniu i stwardnieniu beton jest gotowy do użycia. Jego charakterystyczną cechą jest twardość i wytrzymałość, dzięki czemu wznoszone tą technologią budynki stoją niezachwiane przez wiele lat. Inwestorzy mający na względzie solidność i trwałość konstrukcji najczęściej wybierają właśnie beton.

Beton we wnętrzach

O zastosowaniu betonu w budownictwie wiadomo bardzo dużo (zarówno jako samodzielnego materiału, jak i na przykład wzmocnionych konstrukcji żelbetowych czy też betonu prefabrykowanego w postaci bloczków, kostki brukowej). Jest to materiał używany już w czasach starożytnych. Jednak wykorzystanie betonu lub jego imitacji we wnętrzach to stosunkowa nowość. Na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania, pozwalające uzyskać w pomieszczeniach efekt betonu na ścianach.

Tzw. beton architektoniczny ma różnorodne zastosowania we wnętrzach. Powstają z niego betonowe płyty o różnej grubości, którymi można okładać ściany, a także blaty kuchenne, blaty łazienkowe połączone z umywalką, różnego rodzaju elementy architektoniczne, półki, obudowy kominków, donice i wiele innych. Plastyczność materiału daje bardzo wiele możliwości kreacji.

Na rynku dostępne są także tynki dekoracyjne imitujące strukturę betonu, doskonale pasujące do wnętrz o industrialnym charakterze. Beton na ścianie nadaje wnętrzu surowy charakter, nie mający nic wspólnego z przytulnością, ale w ostatnim czasie znajduje sporo miłośników. Zresztą tak wykończone wnętrza można ocieplić dodatkami i meblami.

Jak widać, beton znajduje swoich amatorów nie tylko jako materiał budowlany, ale także alternatywa dla standardowych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych do wnętrz.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz