Czy internet zagraża bibliotekom?

Środowiska bibliotekarskie często twierdzą, że internet jest dla nich zagrożeniem. Już nie tylko młodzi ludzie dopatrują się w sieci najlepszego źródła informacji, a przecież to biblioteka dotychczas pełniła taką funkcję. Większość z nas już z własnego doświadczenia może powiedzieć, że Internet to główne źródło za jakie chwytamy gdy brak nam wiedzy w jakimś temacie.

Reklama

komputerMłodym ludziom wydaje się, że w sieci znajduje się odpowiedź na każde zapytanie czy potrzebę, a encyklopedia to zupełnie niepraktyczny przeżytek. Trzeba jednak realnie podejść do sprawy. Czy aby na pewno biblioteka i internet są sobie wrogami? Stereotypowe myślenie niektórych bibliotekarzy może rzeczywiście do tego prowadzić, jednak przykład płynący do nas z krajów zachodnich przeczy takiej tezie.

Biblioteka pełni zupełnie inną funkcję niż Internet. Oczywiście niektóre aspekty mogą być podobne, jak choćby funkcja rozrywkowa, jednak w ujęciu całościowym są to zupełnie odmienne rzeczy. Największą konkurencją dla bibliotek są zapewne e-booki. Rzeczywiście rynek książki elektronicznej rośnie i zainteresowanie taką formą czytania jest coraz większe również w Polsce. Nie musi to jednak oznaczać niczego złego dla bibliotek, których zadaniem jest propagowanie czytelnictwa. Instytucje te powinny pójść z duchem czasu i wprowadzić ebooki oraz dostęp do największych darmowych repozytoriów tych książek do własnej oferty bibliotecznej. Już dziś biblioteki akademickie i naukowe posiadają wolny dostęp do elektronicznych zbiorów artykułów i książek naukowych. Są to głównie repozytoria anglojęzyczne, ale nie tylko. Biblioteki muszą rozwijać te usługi i oferować swoim użytkownikom także wartościowe e-booki spoza dziedziny naukowej.  Komputer powinien być bowiem narzędziem ułatwiającym bibliotekom realizację ich misji, a nie stanowić przeszkodę dla ich działalności.

Skąd taki brak zaufania do internetu wśród bibliotekarzy? Wielu z nich nie docenia potencjału tego medium i uważa sieć stron internetowych za zbiór mało wartościowych i nierzetelnych informacji. Rzeczywiście niektóre darmowe strony internetowe mogą wywoływać takie wrażenie. W końcu tworzenie stron internetowych nie jest już profesją wyłącznie programistów i informatyków. Zarówno kreatory stron www jak i darmowe platformy blogowe pozwoliły zwykłym użytkownikom na wyrażanie swoich opinii i współtworzenie internetu. Każdy internauta ma więc wpływ na jakość informacji prezentowanych w sieci. W takiej sytuacji często łatwiej jest trafić na marną witrynę niż znaleźć sprawdzoną wiedzę w danej dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że solidna naukowa informacja jest niedostępna dla internauty. W końcu samo istnienie repozytoriów naukowych powinno dać bibliotekarzom do myślenia. Ich zachodni koledzy również tworzą własne projekty mające na celu ułatwienie wyszukiwania naukowej wiedzy w internecie. Wystarczy przejrzeć te inicjatywy i może nawet nawiązać współpracę z ich pomysłodawcami. Sami bibliotekarze także powinni dawać przykład szybkiego i skutecznego wyszukiwania sprawdzonych informacji w sieci. W końcu są oni specjalistami właśnie w dziedzinie wyszukiwania. Zamiast twierdzić, że Internet jest bezwartościowy, powinni oni wykorzystać swoje umiejętności do znalezienia zasobów rzetelnej wiedzy naukowej.

Od lat mówi się też o zagrożeniu dla tradycyjnej papierowej formy książki. E-booki zyskują popularność, ale nigdy nie zastąpią publikacji trzymanej w rękach. Zawsze będą amatorzy takiego czytania, więc biblioteki nie powinny się martwić o brak użytkowników. Jednocześnie instytucje te muszą być świadome zmian zachodzących w społeczeństwie i koniecznie muszą sprostać oczekiwaniom stawianym im przez społeczeństwo. Tradycyjne książki nie będą już jedyną formą rozrywki intelektualnej i nie są już jedynym sposobem na pozyskanie wartościowej wiedzy. Żadna biblioteka nie może zamykać się na tak znaczącą dla nich zmianę. Warto przypomnieć sobie misję i zadania jakie powinna pełnić biblioteka. W żadnym punkcie nie znajdzie się wzmianka o tradycyjnej formie książkowej. Liczy się efekt: kształcenie, wychowywanie, edukowanie, rozrywka  i dostarczana użytkownikowi zweryfikowana informacja.

Stopka autorska: darmowe strony internetowe – http://pl.manifo.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz