Czym wyróżniają się rowery szosowe?

O szosówkach słyszy się coraz więcej, ponieważ przechodzą one prawdziwy renesans, dlatego tym bardziej wskazane jest się im przypatrzeć z bliska. Czym się zatem one charakteryzują i do kogo są kierowane? O tym poniżej.

Reklama

Rowery szosowe – fundamentalne przymioty

kolarzeRowery szosowe możemy przedstawić jako typowo sportowe, które wykorzystuje się w szczególności na drogach twardych. Do ich fundamentalnych cech zaliczamy z kolei:

  • pionowość,
  • oba koła tej samej średnicy,
  • tradycyjny układ napędowy (obejmujący zębatki z przodu, które napędzają pedały),
  • łańcuch rowerowy łączący bezpośrednio zębatki przednie i zębatki z tyłu,
  • klasyczną ramę,
  • możliwie małą masę,
  • minimalny opór aerodynamiczny,
  • brak przerzutek typu miękkiego (do jazdy pod górkę), jednakże za to dużą ilość przełożeń typu twardego (do nader prędkiej jazdy).

Zalety i minusy

Wyżej pokazana charakterystyka jasno klaruje zaś, do kogo rowery szosowe są kierowane, bowiem skorzystają nań głównie sportowcy, myślący o kolarstwie jedynie w kategoriach treningowych, którzy do roweru podchodzą jako do maszyny poprawiającej ich wytrzymałość fizyczną. Jeżeli natomiast mamy upodobanie w bardziej wymagającej jeździe po terenach górskich, gdzie łańcuch rowerowy powinien gwarantować możliwie największą ilość przełożeń, bądź jeżeli wolimy jazdę rekreacyjną – do roweru tego typu nie mamy nawet co podchodzić. Rowery szosowe to wspaniałe rozwiązanie, jeśli chcemy przebyć sporo kilometrów. Drobne opony rowerowe mają malutki opór toczenia.

Na tej podstawie można też stanowczo określić zalety oraz minusy owego wyposażenia, z czego do pierwszych kwalifikujemy z pewnością prędkość jeżdżenia oraz lekkość, a do drugich delikatność, niemożność przewożenia ciężkiego bagażu, małą skuteczność hamulców oraz małą amortyzację opon.

Podsumowując, rowery szosowe nie są na pewno dla wszystkich, a wręcz odwrotnie, mamy tu do czynienia z wyposażeniem profesjonalnym, jakie usatysfakcjonuje jedynie małą grupę ludzi. Tych jednak – tak jak napisaliśmy przed chwilą – nieustannie rośnie, wobec czego może się okazać, że i my doń dołączymy, realizując zwyczajne kolarstwo sportowe, które – jakkolwiek by nie było – niesie za sobą cały ogrom różnorodnych plusów. Rowery szosowe są przede wszystkim kierowane do ekspertów, jacy trenują zawodową jazdę rowerem i zależy im na odpowiednim sprzęcie rowerowym, jaki sprawdzi się w wszystkich warunkach. Będzie wytrzymały i będzie służyć sporzej niż jeden rok, zatem należałoby dobrze się zastanowić przed kupimy taki rower.

Stopka autorska: http://www.trasymasy.pl/jaki-rower-kupic-popularne-rodzaje-rowerow/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz