Dbanie o plony to obowiązek każdego rolnika. Nie inaczej jest ze zbożami, na które jednak czyha mnóstwo niebezpieczeństw i zagrożeń. Dlatego w trosce o to, byśmy wszyscy mieli co jeść, należy stosować specjalne środki, które zapobiegną powstawaniu szkód, które mogłyby zniszczyć plony i sprawić, że będą one zupełnie niewydajne. Mniej więcej właśnie dlatego stosuje się w rolnictwie herbicydy. Czym one są i dlaczego warto to robić?
Herbicydy
Herbicydy to środki chemiczne z rodziny pestycydów, które mają za zadanie niszczyć wszelkie chwasty, które zagrażają zbożu. Syngenta.pl to serwis, który wskazuje na potrzebę używania tylko wysokiej jakości herbicydów, które nie mają wpływu na zdrowie ludzi. Herbicydy można podzielić na trzy grupy: ze względu na czas użycia, sposób użycia czy zakres działania. W tym wypadku mamy do czynienia ze skutecznym działaniem herbicydów, które są potrzebne, by łany zbóż nie trafiały do kosza. Dzięki nim chwasty nie wyrastają i nie zabierają zbożu miejsca do życia.
Czas, sposób, zakres
Czas użycia może być różny. Niektórzy rolnicy stosują herbicydy jeszcze przed rozpoczęciem uprawy i wówczas muszą tylko delikatnie pilnować, by chwasty nie zarosły zbóż. Pozostali wybierają tzw. stosowanie pogłówne, które może dzielić się na przedsiewne i przedwschodowe. Sposób użycia to docieranie do gleby i zbóż. Może być więc dolistne, doglebowe albo mieszane. Skuteczność w tym wypadku wynika z rodzaju gleby i zboża. Zakres działania herbicydów również może być różnoraki. Może być on totalny, który niszczy wszystkie chwasty, niszczący tylko rośliny dwuliścienne lub niszczący tylko rośliny jednoliścienne. Znów należy dopasować użycie indywidualnie.
Stosowanie herbicydów ani nie jest niczym szczególnym, ani zagrażającym życiu ludzi, dlatego warto zastanowić się i wybrać jak zastosować konkretny rodzaj do upraw, które aktualnie wykonujemy tak, aby były skuteczne i mało inwazyjne.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!