Bardzo często nasz wybór pada na drewniane baseny – stanowią one alternatywę z jednej strony dla tradycyjnych basenów, a z drugiej dla modeli przenośnych. O takim rozwiązaniu możemy myśleć wówczas, kiedy dysponujemy na działce odpowiednią ilością miejsca, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z montażem na stałe.
Odpowiednio zabezpieczone drewno
Drewniane baseny mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to opcja ekologiczna – a to z uwagi na materiał z jakiego są wykonane. Oczywiście nie każde drewno się do tego nadaje. Musi się ono odznaczać odpowiednimi właściwościami takimi jak wysoka odporność na różnego typu uszkodzenia oraz na wilgoć. Należy bowiem pamiętać o tym, że w tym przypadku drewno będzie mieć bezpośredni kontakt z wodą. Wybór odpowiedniej odmiany to jeszcze a mało – niezbędne są tutaj pewne zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne mające na celu wydłużenie żywotności basenu. Mowa tutaj m. in. o impregnacji oraz o olejowaniu. Czynności te muszą być przeprowadzane systematycznie. Jeżeli natomiast chodzi o sposób montażu, basen drewniany można wkopać w ziemię częściowo lub w całości. Ponieważ obiekt ten ma charakter stacjonarny, warto uwzględnić go na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu w przyszłości, kiedy najdzie nas ochota na wybudowanie basenu, unikniemy rozkopywania działki i chaosu. Dobrze się zatem zastanówmy nad tym czy rzeczywiście chcemy mieć stacjonarny basen w ogrodzie, czy może akurat w naszym przypadku lepszy będzie model przenośny (rozporowy lub stelażowy, w zależności od potrzeb oraz miejsca jakie mamy do dyspozycji). Dodatkowo pamiętajmy o tym, że jeśli basen ma zajmować powierzchnię 30 metrów kwadratowych, potrzebne nam będzie pozwolenie na budowę (w przypadku mniejszej powierzchni fakt budowy należy zgłosić do stosownego organu administracyjnego).
Zalety basenów drewnianych
Drewniane baseny charakteryzują się duża trwałością i niezwykle eleganckim wyglądem, który znakomicie współgra z otoczeniem i wpasowuje się w ogrodową zieleń. Można je zakupić w wersji przeznaczonej do samodzielnego montażu, niemniej jednak najrozsądniej jest powierzyć te zadanie profesjonalistom. Generalnie rzecz biorąc, przymierzając się do zamontowania basenu stacjonarnego, powinniśmy zasięgnąć porady fachowca, gdyż na naszej drodze pojawić się mogą przeszkody, z istnienia których nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Należy wspomnieć przy tej sposobności jeszcze o basenach stelażowych, które od zewnętrznej strony wykończone są drewnem (bądź materiałami skutecznie drewno imitującymi). Poza wyglądem (i z reguły wyższą ceną) nie różnią się one niczym od standardowych basenów na stelaż. Bez względu na to czy interesuje nas taki właśnie model, czy też decydujemy się na kupno stacjonarnego basenu drewnianego, zawsze ogromną wagę przywiązujmy do marki. Jak pokazuje praktyka, produkty „no-name” (czyli bezmarkowe) na dłuższą metę nie zdają egzaminu, gdyż są one nietrwałe i mało wytrzymałe. Z celem się zatem mija wydawanie na nie pieniędzy, ponieważ jest to jedynie pozorna oszczędność, lepiej od razu zainwestować w jakość.
Stopka autorska: basen drewniany – http://ogrodosfera.pl/baseny-ogrodowe
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!