Drewno trwalsze niż stal

Drewno jakie jest każdy widzi. To surowiec naturalny, ekologiczny, pachnący lasem, ze strukturą, na powierzchni której widać usłojenie drzewa, z którego pozyskano drewno. Materiał tylko z pozoru zwykły. Jego niezwykłość docenić można szczególnie wtedy, gdy przed sobą mamy piękne przedmioty, które, właśnie z drewna zostały zrobione.

Reklama

sosnaSurowiec, jakim jest drewno doceniają przede wszystkim Ci, którzy cenią rozwiązania „w zgodzie z naturą”, wysoką jakość przedmiotów oraz ich niezwykłość. Ekologiczny materiał to nie tylko modna propozycja. Posiadając meble z litego drewna podkreślamy, że troska o środowisko naturalne nie jest nam obojętna. Doskonała jakość drewna pozwoli cieszyć nam się z posiadanych przedmiotów przez długi czas. Co ważne, w okresie ich użytkowanie nie stracą one na wartości. Niezwykłość mebli oraz innych wykonanych z drewna przedmiotów tkwi w tym, że żaden produkt nie jest taki sam. Nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Każdy posiada wyjątkowe usłojenie oraz niepowtarzalną strukturę.

Drewno drewnu nierówne

Ile gatunków drewna tyle właściwości, przeznaczeń. Różne też są ich właściwości, takie jak: jakość, wytrzymałość, odporność na ścieralność oraz, naturalnie, barwa. Gotowe produkty z drewna różnią się także między sobą ceną. Uzależniona jest ona od wielu czynników, takich jak – procesu obróbki drewna, niektóre gatunki są znacznie bardziej wymagające, ale przede wszystkim, na cenę ma wpływ pochodzenie drewna. Gatunki egzotyczne, mniej popularne, z dalekich krajów – za nie musimy zapłacić znacznie więcej.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku gatunkom drewna, z których wykonuje się meble codziennego użytku, takie jak: szafy, komody, łóżka, szafki nocne, stoły i krzesła. (meble z litego drewna widoczne na zdjęciu to kolekcja BONA ze sklepu beds.pl)

SOSNA – niezmiennie święci tryumfy. To gatunek nie tak twardy, jak gatunki liściaste. Podatny jest także na ciemnienie. Barwa drewna po kilku latach znacznie różnie się od tej, jaka cechowała kupowane meble. Drewno sosny, ze względu na szybki wzrost drzewa nie należy do najdroższych. To daje możliwość zakupu mebli z litego drewna za przystępną cenę i to jest główną zaletą mebli sosnowych.

BUK – drewno twarde o wysokiej jakości. Za główną zaletę buku należy uznać fakt, że jest to surowiec podatny na wszelką obróbkę. Bez obawy o utratę naturalnych właściwości, pokrywać można je bejcami w różnych kolorach, lakierami oraz naturalnymi olejami. Meble wykonane z naturalnego drewna bukowego odznaczają się wysoką jakością, którą właściciele bukowych mebli mogą cieszyć się przez długie lata.

DĄB – zawsze był synonimem potęgi, siły i trwałości. O tym wszystkim świadczy tez fakt, że drewno dębowy wykorzystywane jest do budowy statków. To jeden z najcenniejszych gatunków przemysłowych drewna. Naturalna barwa drewna dębowego czyni z wykonanych z niego mebli wyjątkowe przedmioty, które przez długi czas będą zachwycać nas swym pięknym wyglądem. Wybór mebli z drewna dębowego to strzał w dziesiątkę.

JESION – warto o nim wspomnieć, chociażby ze względu na jego wyjątkową barwę. Naturalnie jasna, słoneczna barwa jesionu oraz delikatne, równomierne usłojenie czynią z niego godny uwagi gatunek drewna. Drewno jesionowe jest bardzo wymagające. Ze względu na swoje właściwości może być tylko pokrywane lakierem. Odpowiednia pielęgnacja drewna pozwoli cieszyć się jego niezmiennym wyglądem przez długi czas.

ORZECH AMERYKAŃSKI – dla nas, Polaków, to drewno egzotyczne i ekskluzywne. Orzech amerykański ze względu na swoją charakterystyczną, ciemną barwę, ciekawe usłojenie i świetne parametry jest niezmiernie cenionym gatunkiem drewna użytkowego. Meble wykonane z orzecha amerykańskiego, ze względu na właściwości drewna pokrywane są olejem naturalnym. Przedmioty z tego surowca należy uznać za ekskluzywne, głównie ze względu na barwę, która dodaje im wyjątkowego stylu.

Drewno – surowiec idealny do produkcji mebli. To, na jaki gatunek się zdecydujecie zależy tylko od Waszych, indywidualnych preferencji.

Stopka autorska: więcej szczegółów dotyczących drewna i jego gatunków znajdziecie w tym poradniku.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz